Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gyártórészlegek az űrállomásokon? A cukorbetegeknek is jó hírt jelenthet

A jövőben egy új feladatkörrel is bővülhetnek a jelenleg tudományos kísérletek elvégzésére használt űrállomások: gyártórészlegek működhetnek bennük. Ez a cukorbetegek számára is fontos lehet.

...svg content...Fotó: University of Glasgow
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Jelenleg minden olyan alkatrészt és eszközt, amit az űrben kell használni, a Földön gyártanak le. Ezután rakétával kell eljuttatni azt a világűrbe, ez azonban egyrészt költséges, másrészt veszélyes folyamat is, hiszen minden rakétaindítás komoly kockázatokat rejt magában. Ennek megoldására a Glasgow-i Egyetem mérnökei egy új 3D-nyomtatási rendszert fejlesztettek ki, amely képes leküzdeni a mikrogravitáció és az űr vákuumja által jelentett kihívásokat – írják a beszámolóban.

A hagyományos 3D-nyomtatókkal szemben a fejlesztés egy speciális szemcsés anyaggal nyomtat, amit úgy terveztek meg, hogy tökéletesen működjön az űrben: probléma nélkül képes még mikrogravitációban is áramlani, ami biztosítja a megbízható nyomtatást. A tesztelés is sikeres volt, és egy olyan repülőgépen hajtották végre, ami a mikrogravitációs környezetet hivatott szimulálni – számolt be a HVG az Interesting Engineeringre hivatkozva. Soron kívül Elfogta a rendőrség a 71 éves férfit, aki felpofozta a Tisza Párt önkéntesét

Gilles Bailet, az egyetem tudósa szerint a hagyományos 3D-nyomtatókban a nyomtatásra használt szálak gyakran eltörnek vagy elakadnak a mikrogravitációban és a vákuumban, ami komoly fejtörést okozott a kutatók számára. Az új megoldás azonban állja a sarat, így a segítségével közelebb kerülhet az emberiség ahhoz, hogy valóra váljon az űrgyártás. A szakemberek hozzátették: először gyógyszereket, például inzulint állíthatnak elő az űrben.

A korábbi kutatások eredményei alapján a mikrogravitációs környezetben nőtt kristályok gyakran nagyobbak és egységesebb szerkezetűek, mint a földiek. Ennek köszönhetően olyan inzulin állítható elő, ami kilencszer hatékonyabb a mostaninál, ez pedig lehetővé tenné, hogy a cukorbetegek háromnaponta szúrják magukat, ne pedig naponta háromszor. Mindez az érintettek számára óriási változást jelentene, persze a megvalósulásra még várni kell.


Korábban azt is megírtuk, hogy hatalmas felfedezést tettek az inzulin kapcsán, ami reményt adhat a cukorbetegek számára a jövőre nézve. A témát bővebben ebben a cikkünkben fejtettük ki. Mindemellett arra is kitértünk, hogy egy kutatás szerint az időszakos böjt segíthet a cukorbetegeken. A szakértők kiemelték: az egyik jól ismert diéta követésével a vizsgálatban résztvevők 80 százalékánál remisszióba került a betegség.

Újabb lakóparkot terveznek a Balaton partjára?

Újabb lakóparkot terveznek a Balaton partjára?

A zamárdi önkormányzat új hasznosítási terveket vizsgál a Balaton Sound egykori kempingterületére, ami ellen a helyi civil szervezetek ismét fellépnek a túlzott beépítési méretek miatt.

Gyártórészlegek az űrállomásokon? A cukorbetegeknek is jó hírt jelenthet

A jövőben egy új feladatkörrel is bővülhetnek a jelenleg tudományos kísérletek elvégzésére használt űrállomások: gyártórészlegek működhetnek bennük. Ez a cukorbetegek számára is fontos lehet.