A Greenpeace kajakos aktivistái az óceánon két orosz olajtanker közé helyezkedtek, hogy megakadályozzák a szállítmány célba érését
Nem mindennapi bátorságról tettek tanúbizonyságot a Greenpeace aktivistái az orosz-ukrán háború ellen tiltakozva.
A Greenpeace kajakos aktivistái Dánia északi partjainál a fagyos óceánnal dacolva két orosz olajtanker közé helyezkedtek, hogy megakadályozzák az olajszállítmány célba érését. Az unortodox tiltakozás közepette felszólították a világ országait, hogy a továbbiakban ne vásároljanak orosz fosszilis tüzelőanyagokat, és ne finanszírozzák Putyin véres háborúját Ukrajna ellen.
Az aktivisták, akik között úszók és kajakosok is voltak Dániából, Svédországból, Norvégiából, Finnországból és Oroszországból (!), „állítsátok le a háborút” feliratú plakátokat tartottak a magasba, miközben két hatalmas olajtanker közé helyezkedtek a fagyos óceánon, hogy megakadályozzák a szállítmány célba érését. A 100 ezer tonnányi orosz olajat egyébként egy Máltán bejegyzett hajóról egy Szingapúrban bejegyzett hajóra rakodták át.
Sune Scheller, a Greenpeace dániai vezetője egy felfújható csónakból beszélve kijelentette, mindenki számára egyértelmű, hogy a fosszilis tüzelőanyagok, valamint az ezekbe áramló hihetetlen mennyiségű pénz okozza a klímaválságot, a konfliktusokat, és magát a háborút is.
Meglátása szerint egyetlen kormánynak sem lehet mentsége arra, hogy miért szórják a pénzt még mindig a fosszilis tüzelőanyagokba, melyekből egyébként csak kevesek profitálnak, s egyben olyan heves konfliktusokat szülnek, melyből kirobbant az orosz-ukrán háború is. Hangsúlyozta, ha valóban a béke pártján állunk, úgy sürgősen le kell mondanunk az olajról és a gázról.
A Greenpeace International eközben egy közleményében éles kritikát fogalmazott meg a kormányokkal szemben, melyek még mindig fenntartják az orosz gázszállításokra vonatkozó megállapodásokat, mondván: „minden egyes alkalommal, amikor orosz fosszilis tüzelőanyagokat vásárolnak, Putyin hadikasszája növekedik”.
Az Európai Unió az elmúlt években hihetetlen függőséget alakított ki az orosz fosszilis tüzelőanyagokból: a blokk nyersolajának több mint 25 százalékát, gázellátásának mintegy 40 százalékát, szénellátásának pedig közel 50 százalékát adták az orosz szállítmányok. Csak 2020-ban mintegy 60,1 milliárd eurót költött az Európai Unió ezen orosz szállítmányokra, ami azt jelenti, hogy az európai országok napi szinten közel 285 millió dollárt fizettek ki az orosz olajért.