Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rejtélyes ősi szövegeket tárhat fel a Google DeepMind AI algoritmusa

A DeepMind mesterséges intelligencia a magfúzióhoz szükséges plazma előállítási folyamatától kezdve a fehérjeszintézissel kapcsolatos problémákon át egészen a történelem rejtélyes kérdéseinek megválaszolásáig szinte mindenre képes.

...svg content...Wikimedia Commons
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az elmúlt közel öt évben láthattuk, hogy a DeepMind mesterséges intelligencia technológiája lenyűgöző ugrásokat tett, amelyek során bebizonyították a benne rejlő gyakorlati potenciált a tudomány legösszetettebb problémáinak megoldására.

Jelenleg a Google mesterséges intelligenciájával azt szeretnék elérni, hogy megfejtse az olyan ősi feliratokat, amik megrongálódtak, eredeti helyükről elmozdultak, vagy amelyeket nem lehet pontosan datálni. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ennek érdekében a DeepMind kutatói olasz, angol és görög történészekkel és tudósokkal működtek együtt, mely során az algoritmust ógörög feliratok hatalmas digitális adathalmazán képezték ki, bemeneti adatnak használva mind az egyes karaktereket, mind a teljes szavakat.

Az így létrejött AI-eszköz, amelyet a csapat a Homérosz Odüsszeiájában leírt sziget után Ithakának nevezett el, képes volt 62 százalékos pontossággal helyreállítani a sérült szövegeket, 71 százalékos pontossággal azonosítani eredeti helyüket, és a szövegeket 30 éven belül helyesen datálni a valódi keletkezési dátumukhoz képest.

Mivel az Ithaka kutatási eszköznek készült, a kész verzió többféle hipotézist generál, amelyek közül a történészek választhatnak. Egy szöveg eredeti helyének azonosításakor egyetlen megoldás helyett 84 különböző ókori régióra vonatkozó valószínűségi eloszlást tartalmazó adatsort kínál, és ugyanezt teszi a lehetséges évszámok esetében is, amikor egy szöveget datál.

Kísérletek során a szakértő történészek 25 százalékos pontosságot értek el az ókori szövegek helyreállításakor, de az Ithaka használatával ez a pontosság 72 százalékra ugrott. Tudósok reményei szerint a technológia felszabadíthatja az emberi szakértőkkel együttműködő AI-rendszerekben rejlő lehetőségeket, és új megvilágítás alá helyezheti a múltbeli civilizációkról alkotott képünket.