Gondolatolvasó sisakkal készülnek a SpaceX turistái a világűrbe
Egy olyan headsetről van szó, ami képes leolvasni az agyhullámokat, miközben viselője kényelmesen érezheti magát.
Az Axiom Space AX-1 küldetés részeként a SpaceX Crew Dragon kapszula fedélzetén áprilisban turisták repülhetnek a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére, hogy egy különleges tudományos kísérletet folytassanak le.
Egy olyan fejhallgatót visznek magukkal, amellyel az utazás során az agyi aktivitás változásait lehet feltérképezni. A brain.space névre keresztelt készüléket egy izraeli székhelyű startup fejlesztette ki; a headset elektroenkefalogram (EEG) segítségével méri az agyi aktivitást, és gépi tanulással, illetve algoritmusokkal elemzi – írta a TechCrunch.
A cég honlapja szerint a brain.space-nek köszönhetően értelmet adhatnak a különféle emberi viselkedéseknek, például a hangulatváltozásnak, a kognitív terhelésnek, mégpedig úgy, hogy az elemzett adatokat összehasonlítják a földi kontrollalanyokkal.
A fejhallgató az agyszövetek mindennapos „plasztikus” változásait fogja vizsgálni annak érdekében, hogy tanulmányozhassák, miként hat a mikrogravitáció, vagyis a súlytalanság állapota a központi idegrendszer legfontosabb szervének szerkezetére.
Nem ez az első alkalom, hogy az agyi aktivitást a világűrben tesztelik, a vállalat állítása alapján azonban ez lesz az első készülék, ami nagy sűrűségű, tiszta EEG-rendszereket használ, ami annyit jelent, hogy nem kell a résztvevők koponyájára gélpárnákat erősíteni.
Az AX-1 négy legénységi tagja közül hárman naponta kétszer 15 percet töltenek majd a fejhallgatóval, amíg az űrállomás fedélzetén tartózkodnak. Arra is megkérik majd őket, hogy különböző virtuális tevékenységeket végezzenek, többek között stimulációs prezentációkat figyelve, ezáltal észlelhetik az abnormális agyi dinamikákat.