Gondolatolvasó sisakot építettek, ami infravörösben szkenneli az agyat
Az amerikai Kernel startup cég év elején állt elő a Kernel Flow nevű headsettel, ami infravörös fényeket használ az agyhullámok nyomon követésére.
A Physics World magazinban megjelent riportban megismerhettük, pontosan miként működik ez a futurisztikus, VR-eszközre hasonlító fémsisak, ami szemüveg nélkül képes figyelni az agyban lejátszódó folyamatokat.
A különleges szerkezet összesen 52 modulból áll, melyek a fej mindkét oldalára rögzített lemezekre vannak felszerelve, amikből összesen négy darabot helyeztek a készülékre. Mindegyikben lézer található, amit hatszögletű érzékelők vesznek körül.
A központi lézerek különböző hullámhosszúságú fényt bocsátanak ki, és a fejbőrre célozva az agy felé irányítják azokat, míg a detektorok felfogják a visszavert fényt, majd a fotonok érkezési idejét rögzítik.
Az eszköz az időtartománybeli funkcionális közeli infravörös spektroszkópiát (TD-fNIRS) használja, amelyet már régóta alkalmaznak az agyi képalkotásban, ám a Kernel saját tanulmánya szerint rengeteg akadállyal jár a magas költségek és a nagyméretű formafaktor miatt.
Éppen ezért elhatározták, megpróbálnak finomhangolni a technológián, mégpedig különféle apró célok elérésével, ezáltal költséghatékonyabbá varázsolhatják az eljárást és a hozzá kapcsolódó komponenseket.
Több tanulmányt is folytatnak, nemrégiben például a kísérletekben részt vevő önkénteseken megmérték a ketamin mellékhatásaihoz, az érzelmek kialakulásához, illetve a figyelemfelkeltéshez kötődő agyi aktivitásokat.