Betegeken segíthetnek rajta, a lehetőségek azonban ijesztővé teszik a fejlesztést.
Úgy tűnik nincs már messze az a korszak, amikor egy eszköz segítségével a gondolataink közé is belátnak, legalábbis a Texasi Egyetem neurológusai szerint, akik továbbfejlesztettek egy mesterséges intelligenciával működő agyi dekódert.
A kutatók szerint ezzel segíthetnek az afáziás betegeken, valamint minden olyan sérült emberen, akiknek a kommunikációval kapcsolatos problémái vannak – írja a LiveScience.
Az új algoritmus minden eddiginél gyorsabban képes felismerni az agyi aktivitást. A dekóder működése alapvetően a gépi tanuláson alapul, és gyakorlatilag az agy válaszait rögzíti.
Az eddigi eszközök ugyanakkor komoly előzetes vizsgálatokat igényeltek, amelyek során specifikus adatokat gyűjtöttek az agyi válaszokról, mostanra azonban erre már nincs szükség.
NE HAGYD KI
A kutatás arra is rávilágít, hogy az agy különböző információkat, akár verbális, akár vizuális módon legyen szó, képes hasonló módon rögzíteni. A következő lépés már egy olyan interfész kifejlesztése lehet, amivel a mindennapokban is használható lehet az eszköz.