Hiperokos a gömbszövő pók, szentjánosbogarakkal csalja lépre prédáit
Nem tátott szájjal várja a rovarokat, tesz is érte, hogy vacsora akadjon a hálójába.
A Current Biology című szaklapban megjelent új kutatás szerint az Ázsiában őshonos gömbszövő pókok sokkal kifinomultabb és összetettebb módszereket alkalmaznak prédáik elejtésére, mint azt korábban gondolták.
A tudósok azután tették ezt a különös felfedezést, hogy észrevették, a pókok az elfogott hím szentjánosbogarak által kibocsátott villogó fényekkel csalogatják a hálójukba a zsákmányt – írja a BGR.
Ez a taktika különösen hatékony, mivel a szentjánosbogarak fénye a sötétben messziről is látható. Ennek vonzó hatása pedig megkönnyíti a pók számára, hogy passzív hálóját „aktív” eszközzé alakítsa, amely folyamatosan magához vonzza a gyanútlan áldozatokat.
A tudósok szerint ez az eszközhasználat a pókok alkalmazkodóképességét is bizonyítja. A megdöbbentő stratégia pedig újabb jele annak, hogy egyes fajok mennyire intelligens és kreatív módon vadásznak.
A vizsgálat további részeként más pókfajoknál is feltérképezik ezt a lehetséges módszert, illetve további taktikák után kutatnak, hiszen a zsákmánycsalogatás számos más módon is kivitelezhető, akár hangok vagy feromonok kibocsátásával.