Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Globális tűzszünetet sürget Nagy-Britannia az oltásokra tekintettel

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki ülésén Nagy-Britannia arra hívta fel a világot, hogy a konfliktusos régiókban rendeljenek el „humanitárius tűzszünetet” annak érdekében, hogy be lehessen oltani a kitett lakosságot.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A britek által előterjesztett javaslat nem egyedülálló, a tanács már július 1-jén is követelte, hogy „általános és azonnali tűzszünetet” kell elrendelni a legnagyobb globális konfliktusoknak otthont adó országokban, mint Jemen, Szíria, a Közép-Afrikai Köztársaság, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Mali, Szudán és Szomália.

A javaslat kihangsúlyozza a szolidaritás, egyenlőség és hatékonyság alapelveinek szükségességét, és egyben arra kéri a legnagyobb országokat, hogy a fejlődő országoknak segítsenek biztosítani az oltóanyagokat különböző adományokkal – idézte a Washington Post. Ezek között szerepel a WHO COVAX programja is, amely éppen erre a célra jött létre. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A britek kihangsúlyozta, hogy „létfontosságú” a járvánnyal való leszámolás szempontjából, hogy mindenkinek egyenlő hozzáférése legyen a koronavírus-vakcinákhoz, és elismeri, hogy a COVID-19 elleni immunizáció „globális közérdek”, amellyel egy lépéssel közelebb juthatunk a pandémia végéhez.

A britek úgy fogalmaztak, hogy a konfliktusos zónákban jelenleg 160 millió ember sodródott veszélybe, és fennáll a lehetőség, hogy nem jutnak hozzá az oltóanyagokhoz. Dominic Raab külügyminiszter már korábban is kihangsúlyozta, hogy volt erre példa a történelem során, hogy az egészség érdekében tűzszünetet kötötte:

„A tűzszüneteket már felhasználtuk korábban is arra, hogy a leginkább sebezhető közösségeket beoltsuk. Nincs kifogás arra, hogy miért ne tudnánk ezt megcsinálni…Afganisztánban is sikerült, amikor a járványos gyermekbénulás ellen sikerült tömegeket beoltani”

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára is felszólalt a Biztonsági Tanácsban, ahol úgy fogalmazott, „elképesztően egyenlőtlen és igazságtalan”, hogy jelenleg mindössze 10 ország birtokában van a vakcinák 75 százaléka, ezért azonnali megoldást kell találni a helyzetre.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.