Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,48 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
458,15 Ft
Bitcoin
64,329 $

A globális gazdaságra is hatással lehetnek a kínai áramellátási problémák

A kiskereskedelmi árakra és a globális ellátási láncokra is súlyos hatással bírhatnak a Kínát érintő energiaproblémák.

Fotó: Unsplash/Nikola Johnny Mirkovic
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Kína több tartományának hatóságai – főleg az ország északkeleti területén – még mindig a jelentős áramkimaradások következményeivel próbálnak megbirkózni, melyeket a hírek szerint a magas költségek és a szénhiány, valamint a földgázárak növekedése okozott.

Kína legújabb áramkimaradása erős hullámokat verhet a világgazdaságban is, melyet a koronavírus-járvány átalakított korábban. A The Wall Street Journal szerint az áramellátási gondok tovább ronthatják a globális energiakrízist, ami káros hatással lehet a világjárvány utáni gazdasági fellendülésre – írja a Sputnik News Soron kívül A sok építkezés miatt tovább pusztult a Balaton nádasállománya

A kínai áramellátási gondok ráadásul a nyersanyagok és az alapvető alkatrészek áraemelkedése révén nagyobb nyomást gyakorolhatnak a globális ellátási láncokra. Ting Lu, a Nomura Holdings vezető közgazdásza az ügyfeleknek írt levelében felhívta rá a figyelmet, hogy a globális piacon “érezhetővé válik majd a kínai kínálat hiánya a textíliáktól a játékokon keresztül a gépalkatrészekig.”

Mike Beckham, az oklahomai székhelyű Simple Modern társalapítója és vezérigazgatója Ting Lu álláspontját visszhangozva elmondta, hogy a közelmúltbeli kínai áramelletási gondok “lépcsőzetes hatást” váltanak ki. 

„Amikor elkezdtük felfogni a történések következményeit, rájöttünk, hogy ez potenciálisan nagyobb, mint bármi, amit üzleti pályafutásunk során láttunk” – mondta el Beckham a kínai áramellátás összeomlására utalva. Beckham szerint a válság hatására az Egyesült Államok kiskereskedelmi termékárainak egy részében akár 15 százalékos emelkedést is tapasztalhatnak tavasszal.

Az áramkimaradások Hejlungcsiang, Csilin, Liaoning tartományokban, valamint a jelentős ipari és hajózási központnak számító Kuangtung tartományban súlyos zavarokat okozott az emberek mindennapi életében és az üzleti tevékenységekben. Peking jelenleg ráadásul aktívan törekszik a szén-dioxid-kibocsátás és a szénfelhasználás csökkentésére, valamint a zöld gazdaság kialakítására.