Felmérés: az emberek 85 százaléka aggódik az online dezinformáció hatása miatt
A jelenség egyre több embert aggaszt, legtöbbjük pedig attól tart, a dezinformáció jelentős hatást gyakorol a választásokra.
Egy, a Guardian által is szemlézett globális felmérés eredményeiből derült ki, hogy az emberek több mint 85 százaléka aggódik az online dezinformáció hatása miatt, 87 százalékuk pedig egyenesen úgy véli, a dezinformáció már károsította országuk politikáját.
A globális felmérés megjelenése után nem sokkal az ENSZ is lépett, s bejelentette a jelenség kezelését célzó tervet: Audrey Azoulay, az ENSZ kulturális szerve, az UNESCO főigazgatója hétfőn újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy az online hamis információk és gyűlöletbeszéd „komoly veszélyt jelentenek a társadalmi kohézióra, a békére és a stabilitásra”.
Azoulay hangsúlyozta, sürgősen szükség van a szabályozásra „az információhoz való hozzáférés védelme érdekében…, valamint a véleménynyilvánítás szabadságának és az emberi jogoknak a védelme érdekében”. Ezt követően az UNESCO-főigazgató bemutatott egy „kormányzási tervet” a kormányok, a szabályozók és a platformok számára.
Rámutatott, az UNESCO megbízásából 16 olyan országban végzett felmérés, ahol jövőre országos választásokat tartanak, összességében mintegy 2,5 milliárd választópolgárral, tökéletesen megmutatta, hogy mennyire sürgetővé vált a hatékony szabályozás szükségessége.
Guilherme Canela de Souza Godoi, az UNESCO szólásszabadsággal foglalkozó szekciójának vezetője megosztotta, a kormányozási tervben szereplő iránymutatások „egy erős, emberi jogi megközelítésen alapuló tervezetet jelentenek, mely a kormányok és a szabályozók tájékoztatására és inspirálására szolgál”.