GKI: nagy a baj a rendelőkben, minden tizedik háziorvosi praxis üres
A betöltetlen helyek növekvő számának okai közé tartozik az elöregedés, a kilátástalanság, illetve a magánellátás elszívó hatása.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. közölte, miszerint a szeptember elsejei adatok alapján 687 betöltetlen háziorvosi praxis volt Magyarországon, összesen 516 településen, ami azt jelenti, hogy minden tizedik praxis üres. A betöltetlen praxisokból 80 már több mint 10 éve, 126 pedig több mint 5 éve üres.
A KSH adataiból az látszik, hogy 2010 és 2021 között 644 fővel 10 %-kal csökkent a praktizáló háziorvosok száma, emellett tavaly 5807 praktizáló háziorvos több mint 73 millió esetet látott el. Vagyis egy háziorvosra 12 645 eset jutott, naponta 50 beteggel, ami 16,3 %-os emelkedés 2020-hoz képest.
Ennek hátterében valószínűleg az állhat, hogy a covid-járvány miatt 2,5 millió esettel csökkent a rendelői ellátás, azonban több mint 10 millió új eset volt telefonon keresztül – derül ki a Napi.hu beszámolójából.
Megyék és települések tekintetében is nagy hiány van
Megyei szinten a legtöbb háziorvos, 73 fő, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében hiányzik, ezt követi Budapest és Pest megye, ahol 59 és 58 háziorvost keresnek, majd Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megye, ahol 47, valamint 45 betöltetlen praxis van.
Átlag felettinek nevezhető az orvoshiány Fejér, Heves és Nógrád megyékben, míg a legkevesebb, 16 betöltetlen praxis Csongrád-Csanád, valamint Győr-Moson-Sopron megyékben van.
Települések tekintetében kiemelkedő Salgótarján és Tatabánya 9, illetve 8 betöltetlen praxissal, továbbá 4-nél több háziorvos hiányzik Pápán, Dunaújvárosban, Székesfehérváron, Nagykanizsán, illetve Újpesten, Kőbányán, Zuglóban, Kispesten és Pestszenterzsébeten, valamint a XV., a XVII., a XVIII. kerületekben is.
Több dolog is nehezíti a kialakult helyzetet
A GKI elemzése szerint a betöltetlen praxisok növekvő számának egyik oka, hogy a háziorvosok körében jelentős az elöregedés, azaz a nyugdíjba vonuló orvosok helyett nincs utánpótlás, mindemellett két másik probléma is jelen van.
Az egyik a kilátástalanság, ami főleg azokat a praxisokat sújtja, amelyek nehezen elérhető településeken találhatóak, a másik pedig a magánellátás elszívó hatása a magasabb juttatások miatt, amely a nagyobb városokban lévő üresedésekre adhat magyarázatot.