Gerendai szerint igazságtalan embervadászat indult a vendéglátóiparban
Több milliárd forintos veszteségeket könyvelhettek el az étterem-tulajdonosok a pandémia kitörése óta, miközben a terasznyitás enyhíthet a krízisen, sok vendéglátóhely már alapból versenyhátrányba került.
Gerendai Károly az InfoRádiónak adott nyilatkozatában kiemelte, a terasznyitáshoz önmagában nincs szükség jelentős tőkére, mivel az étteremből tudják kiadni az ételeket, csak a bútorokat kell kitenni, inkább akkor van probléma, ha valaki nem tud a saját étteremnél teraszt nyitni, ám felajánlják számára a lehetőséget.
Ebben az esetben máshol igényelhet szabad területet, ehhez viszont meg kell teremteni a szükséges infrastruktúrát azoknak, akik már alapjáraton többletköltségeket halmoztak fel a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése miatt bevezetett lezárások következtében.
„Vannak, akik most a teraszokat ingyenesen használhatják meg bérletidíj-mentességük van, ez nagyon nagy segítség azoknak, akik ezzel élni tudnak, de mindazoknak,akik nem ilyen helyeket béreltek vagy nincs teraszuk, ez versenyhátrány jelen helyzetben” – magyarázta Gerendai.
Az újranyitás jó pár milliós költséget jelent mindenkinek, hiszen fel kell tölteni áruval az üzleteket, illetve mostantól nagyobb létszámban kell alkalmazni embereket azoknak is, akik eddig megtartották a személyzetet, akik pedig elengedték az embereiket, azoknak azért lesz ez jelentős növekmény, mert most újra személyzetet kell találni, ami szerinte korántsem lesz egyszerű, mert nem áramlanak vissza tömegesen a vendéglátásba azok, akik elhagyták ezt a szektort.
Vannak olyan vállalkozók, akik 2020 márciusában bezártak és azóta sem nyitottak ki, elküldték az alkalmazottaikat, azóta pedig képtelenek új munkaerőt találni, így inkorrekt módon most azzal próbálkoznak, hogy azokon a helyeken, ahol már egy éve fizetik az alkalmazottakat annak reményében, hogy újra kinyitnak, de terasz nélkül még nem tudnak újranyitni, megkeresik a dolgozókat, és ráígérnek a bérükre.
Gerendai Károly kiemelte, hatalmas károk keletkeztek a vendéglátóiparban, személy szerint az elmúlt egy évben több százmillió forinttal kellett pótolnia vállalatait, miközben fizetik a hiteleket, és a 2019-es profitot is kármentésre fordították.