Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Geológusok megtalálták a Föld legforróbb kőzetét

A 2011-ben felfedezett, apró cirkóniumszemcséket tartalmazó szikladarab még a földköpeny alsóbb rétegeiben mért hőmérsékletekhez képest is jóval forróbbnak bizonyult.

...svg content...Gavin Tolometti
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Michael Zanetti, a Nyugat-Ontariói Egyetem kutatója a kanadai Mistastin-tó kráterében talált kőzetmintáról 2017-ben megállapította, azon túl, hogy egy aszteroida becsapódása következtében keletkezett, rendkívül forró, egészen pontosan 2 370 Celsius-fokos lehetett.

Eddig csak merész feltételezésnek tűnt a szakember elmélete, ám az Earth and Planetary Science Letters tudományos folyóiratban nemrégiben közzétett tanulmányban megerősítették, hogy a 36 millió évvel ezelőtt létrejött szikla valóban extrém módon felhevült. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A 28 kilométer széles Mistastin-tó rengeteg hasonlóságot mutat a Hold krátereivel, ezért gyakran használják űrkutatások modellezésére és szimulációjára is; az ominózus sziklára is pontosan egy ilyen alkalom során bukkantak, amikor a St. Louis-i Washington Egyetem kutatói az űrhajósok és a roverek együttműködését és navigációját tanulmányozták.

A véletlen felfedezés eredményeként kiderült, hogy a kőzet egy hihetetlenül ritka ásványt, mégpeidg cirkóniumot tartalmaz, amely hatalmas mennyiségű hő hatására kondenzálódik, emellett a kutatók találtak úgynevezett reiditet is, ami főként a magas hőmérséklet és nyomás hatására keletkezik.

A reidit lehetővé tette a kutatók számára, hogy megbecsüljék a becsapódás által okozott, becslések szerint 30 és 40 gigapascal közötti nyomás mértékét.

A következtetéseink nyomán tisztább képet kapunk arról, mennyire lehetnek forróak ezek az olvadt kőzetek, amelyek eredetileg akkor keletkeztek, amikor meteoritok a felszínbe csapódtak, ezenkívül a kőzet történetét is megoldhatjuk, valamint azt is, hogy miként tudott lehűlni a kráter mélyén” – magyarázta Gavin Tolometti, a Nyugat-Ontariói Egyetem geológusa.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.