Moszkva is reagált a Gazprom turbinájának ügyében, mi lesz így a gázzal?
A Gazprom jogi dokumentumokat akar arról, hogy az ügyben érintett turbinát nem szankcionálták.
A Gazprom orosz állami gázipari vállalat szeretné visszakapni az Északi Áramlat 1 gázvezeték megjavított turbináját, ám fontosnak tarja annak jogi megerősítését, hogy a berendezés nem áll szankciók alatt, az uniós szóbeli biztosítékok ebben az esetben nem elegendőek – mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.
A Gazprom szerdán azt közölte, hogy a vezetékhez szükséges hajtómű Oroszországba szállítása jelenleg lehetetlen Kanada, az EU és az Egyesült Királyság szankciói, valamint a Siemens szerződéses kötelezettségeinek megszegése miatt. A Kreml szóvivőjétől kérdezték, vajon ez azt jelenti-e, hogy az orosz gázipari vállalat nem hajlandó átvenni a berendezést.
„Nem, a Gazprom nagyon szeretné megkapni ezt a turbinát. De nem a Gazprom vetette ki a szankciókat” – válaszolta Peszkov. „Ebben az esetben a Gazprom számára fontos, hogy jogi dokumentumokat kapjon, amelyek kimondják, hogy ezt a turbinát nem szankcionálták. A szavak ebben az esetben egyáltalán nem elegendőek” – tette hozzá.
A szóvivő szerint eltérő lehet például az EU és az Egyesült Királyság álláspontja. Rámutatott, hogy a turbinát a német Siemens brit leányvállalata szervizeli, brit törvények szerint, brit joghatóság alatt. „Tehát természetesen ebben az esetben a Gazpromot és hazánkat sújtó szankciók miatt a Gazpromnak be kell biztosítania magát és a tulajdonát. Mert ez a turbina a Gazprom tulajdona” – mondta Peszkov.
Telegram-csatornáján a Gazprom csütörtökön ismételten azt állította, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók akadályozzák a gázturbina visszaszállítását a portovajai kompresszorállomásra. A cég közleményében rámutatott, hogy a hatómű a kanadai szankciók miatt és a Gazprom beleegyezése nélkül Oroszország helyett Németországba került a kanadai javítást követően, ami nem felel meg a szerződés feltételeinek. A kanadai hatóságok a Siemens Energy Canada Limited számára – amely nem szerződő fél – dokumentumokat állítottak ki a turbina exportjára, aminek semmi köze a hatályos karbantartási szerződéshez.
„A hajtómű Oroszországba szállítása esetén fennáll a veszélye annak, hogy a kanadai hatóságok ezt a kiadott engedély feltételei megsértésének vagy megkerülésének tekintik. Ez viszont az engedély visszavonásához vezethet, és ahhoz, hogy a Portovaja kompresszorállomás többi motorját nem lehet majd Kanadában javíttatni” – állt a közleményben.
A Gazprom rámutatott, hogy a szerződő fél az Industrial Turbine Company (UK) Limited, amelyre a brit jogszabályi követelmények vonatkoznak, beleértve a szankciós korlátozásokat is.
„Mivel az EU és az Egyesült Királyság nem adott hivatalos tájékoztatást a szankciók alkalmazásáról, nem egyértelmű, hogy a Portovaja kompresszorállomás gázturbina-hajtóműveinek javítása és szállítása nem esik-e exportkorlátozás alá” – ált a dokumentumban.
Az Oroszországból Európába gázt szállító Északi Áramlat 1 páros csővezeték két gázturbina leállása miatt július 27. óta a maximális kapacitásának csak mintegy 20 százalékán működik. Az egyik hajtóművet, amelyet a Siemens Energy Kanadában gyártott, Montrealba küldték javításra. A Moszkva ellen az ukrajnai agresszió miatt Ottawa által bevezetett szankciók következtében a gyártó eleinte nem volt hajlandó visszaszolgáltatni a megjavított berendezést Németországnak, de Berlin többszöri kérése hatására mégis a visszaszolgáltatás mellett döntött.
(MTI)