Az európai gázexport egyharmadát is elveszítheti a Gazprom
Elemzők szerint az ukrajnai krízis, a cseppfolyósított gázzal való versengés, illetve a rubellel történő fizetésre való átállás következtében 30 százalékkal csökkenhet az orosz gázexport.
Oroszország az európai gázellátás közel 40 százalékáért felel, azonban a Nyugat egyre intenzívebben próbál függetlenedni az orosz energiahordozóktól, amióta Vlagyimir Putyin február 24-én elindította az Ukrajna elleni inváziót.
Amíg a NATO-tagállamok, illetve az Amerika-barát országok gazdasági szankciókkal sújtottak Moszkvát, addig a Kreml a barátságtalan országoktól a gázszállítmányokért rubelben történő fizetést követelt, amit egyelőre senki sem tartott be, mivel az Európai Bizottság szerint a tranzakciók aggályosak lennének.
Szergej Kapitonov, a moszkvai Szkolkovói Gazdálkodási Iskola Energiaközpontjának szakértője szerint a Gazprom Európába irányuló szállítása idén 40-45 milliárd köbméterrel csökkenhet a 2021-es mintegy 150 milliárd köbméterről – adta hírül a Reuters.
A Rystad Energy gázpiaci elemzője, Sindre Knuttson elmondta, a vezetéken érkező gázszállítmányok tovább apadhatnak, mégpedig a vevők azon törekvése miatt, hogy kevésbé függjenek Oroszországtól, vagy azért, mert Oroszország visszatartja a mennyiségeket, illetve mert nem ért egyet azzal, hogy a gázt melyik pénznemben kell kifizetni.
Alekszej Gromov, az Institute for Energy and Finance Foundation munkatársa úgy véli, az orosz vezetékes földgázt hamarosan kiszoríthatja az Egyesült Államokból és az orosz Novatek cégtől származó, tengeri úton szállított cseppfolyósított földgáz, amelyért nem kell rubelben fizetnie az ügyfeleknek.
Gromov szerint az Európai Unióba irányuló orosz vezetékes gázexport idén 105 milliárd köbméterre eshet vissza – ez a teljes gázmennyiség körülbelül egyharmadával egyenlő.