Gazdasági fejlettség: több millió ember szenved Európában a zajszennyezettségtől
Állami vagy nemzetközi szabályozásokkal már most sokat lehet tenni azért, hogy ne kerüljenek egészségügyi veszélybe a lemaradottabb területeken élők.
A környezetszennyezésnek számos formája van, ezek közül az egyik kevésbé emlegetett probléma a zajszennyezés, amely esetében a hosszú távon való kitettség súlyos egészségügyi következményekkel is járhat.
Többek között mentális problémákat, fejfájást, álmatlanságot, sőt, szív- és érrendszeri problémákat is okozhat, azt azonban kevesen tudják, hogy csak Európában közel 125 millió ember van kitéve 55 decibeles rendszeres zajnak (pl. közlekedés), míg 37 millió ember 65 decibelesnek is (pl. motorkerékpár hangja).
Egy kínai kutatásban azt vizsgálták meg, hogy milyen összefüggésben van egy ország vagy régió gazdasági fejlődése a zajszennyezettséggel, amely alapján egy fordított N-alakú összefüggést mutattak ki.
Eszerint ahogy elkezd nőni a gazdaság, először csökken a zajszennyezettség, mert jobb módszerek és technológiák lesznek elérhetők annak redukálásra. Ha azonban egy pontot áthaladunk, a zajszennyezettség is nőni kezd, mert egyre nagyobb lesz a forgalom is.
Végül újra eljön egy fordulópont, ahol már annyira fejlett a gazdaság, hogy még ezeket a zajokat is csökkenteni, kiszűrni vagy tompítani tudják valamilyen módszerrel, bár ennek eléréshez az állam ilyen jellegű intézkedései is elengedhetetlenek – derül ki a G7 beszámolójából.
A tanulmány mindemellett azt is megállapította, hogy szükség van egy adott gazdasági fejlettségi szint eléréséhez ahhoz, hogy a zajszennyezettség csökkentésével érdemben foglalkozni kezdjenek, de az állami vagy nemzetközi szabályozásokkal már most sokat lehet tenni azért, hogy ne kerüljenek egészségügyi veszélybe a lemaradottabb területeken élők.