Tömegesen vándorolnak a vendéglátásból az építőiparba a magyarok
A magyar gazdaság többé-kevésbé teljes mértékben újranyitott, amely most már a foglalkoztatási adatok területén is kezd egyre inkább kidomborodni.
Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza a HVG-nek nyilatkozva fogalmazott úgy, hogy a magyar munkanélküliség a teljes újranyitás és gazdasági újraindulás ellenére sem csökkent, miközben a képet árnyalja, hogy egy 90 ezer fős tömeg tért vissza a munkerőpiacra.
Átalakulás is tapasztalható a különböző szektorokban, különösen a vendéglátás és a turizmus területén, mert ezekben az iparágakban szinte teljesen leállt a működés, nem jutottak megfelelő bevételhez.
Így bármelyik vendéglátóegység, legyen az kocsma vagy étterem, keres munkaerőt, egyszerűen nem érkeznek rá jelentkezők. Nagyon sokan elhagyták ezt a pályát és inkább alternatív, jobban fizető foglalkozásokhoz fordultak.
A turizmust és a vendéglátást elhagyók többsége egyébként érdekes módon az építőiparban találta meg a számításait, ehhez azonban hozzájárul, hogy a krónikus munkaerőhiány miatt magasak a bérek és a kormány is nagyon támogatja ezt a szektort.
Az is egyértelműen kezd látszani, hogy a magyar gazdaság hasonló problémával kezd küszködni, mint a járvány előtt, magyarán munkaerőhiány merült fel. Ennek hatása, hogy tovább nőnek a bérek, de ennek a dinamikája lelassult, májusban 8.2 százalékkal nőtt az átlagkereset.
Megjegyzik, hogy egy darabig ez nem is lesz kevesebb, ugyanis a jegybank kalkulációi szerint a kamatemelési ciklussal 2022 közepére fogják tudni visszaszorítani az inflációt a célként megfogalmazott 3 százalékra.
Egyelőre azonban marad a magas inflációs nyomás, már csak a bérek emelkedése miatt is, mivel az nagyobb fogyasztást tesz lehetővé, ami árnövekedéshez is vezet. A HVG megjegyzi, hogy mivel a kormány választások előtt pénzszórásba kezd, ezért az is növeli az inflációt.