Kiderítették, milyen lehet egy hatalmas galaxishalmaz belseje
Tudósok egy szimuláció révén olyan körülményeket teremtettek, amelyekkel reprodukálták a gigantikus galaxishalmazokban forrongó gázokat.
Egy laboratóriumi kísérlet során közel kétszáz lézer segítségével modellezték a világűr mélyén található galaxishalmazokban uralkodó extrém magas hőmérsékleti körülményeket.
A remények szerint a kísérletsorozat révén bepillantást nyerhetnek a kutatók a galaxicsoportok szívében forrongó gázok viselkedésébe, ahol a hidrogén nagyjából olyan hőmérsékleten éghet, mint a Nap centrumában, vagyis körülbelül tízmillió Celsius-fokon.
Csillagászok egyelőre nem értik, hogyan maradhatnak fenn ezek az ultraforró körülmények, mivel a fizikusok által szimulációk alapján felállított hipotézisek szerint a gáznak le kellett volna hűlnie az univerzum létezésének 13,77 milliárd éve alatt.
A kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban egy speciális gyújtóberendezéssel próbáltak magyarázatot adni a jelenségre: a környezeti feltételeket egy tíz centiméter átmérőjű kísérleti térben alkották meg, hogy pontosan nyomon tudják követni a folyamatok alakulását.
Az elmélet szerint a hő általában úgy oszlik el, ahogy az elektronok, vagyis a töltött részecskék összeütköznek egymással, egy felhevült területen belül azonban a plazmaként ismert túlhevült gáz mágneses mezői összegabalyodhatnak. Ezek a mezők arra késztetik az elektronokat, hogy a mágneses mezők iránya mentén mozogjanak ahelyett, hogy szétszórnák az energiájukat.
A kutatócsoport megállapította, hogy a mágneses mezők több mint százszorosára nyomják el az energiavezetést, ami arra utal, hogy a galaxishalmazok belsejében pokoli körülmények uralkodnak. Bár az új tanulmány segítségével betekintést nyerhettek ezen csoportosulások szerkezetébe, még rengeteg kérdés van, amire választ kell kapni ahhoz, hogy tisztázni lehessen viselkedésüket.