Fürdőszövetség: kisebb gazdasági csoda, hogy még talpon vagyunk
Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke elmondta, amennyiben jön egy negyedik hullám és annak megfelelően lezárások, akkor a magyar fürdők nem élik túl a válságot.
Boros az Indexnek nyilatkozva fogalmazott úgy, hogy rengeteg bevételtől estek el és már akkor is nehéz helyzetben voltak a magyar fürdők, amikor novemberben újabb korlátozásokat vetettek ki a járvány ellen, így be kellett zárniuk.
Mint fogalmazott, kisebb gazdasági csodának tekinthető, hogy az azóta eltelt fél évben mégis talpon tudtak maradni. Boros azt is kifejtette, hogy a tulajdonosoknak, üzemeltetőknek „változatos eszközökhöz” kellett nyúlniuk, hogy életben maradjanak.
Az elnök beszámolója szerint egyes tulajdonosok saját pénzből segítették ki a fürdőket, máshol bankhitelekhez, korábbi tartalékokhoz vagy fejlesztésre szánt pénzekhez kellett nyúlni, hogy fenntartsák a fürdőket és megtartsák a munkavállalókat.
Boros leszögezte, hogy nagyon sokat segített számukra a kormányzati bértámogatás és a járulékmentesség, mert ezzel további munkaerőket tudtak megtartani. Hozzátette: a helyzetet viszont nehezített, hogy folyamatosan tolódott a „nyitás reménysugara”, ennek ellenére kitartanak és reménykedve várják a nyitást.
Boros szomorú számokat vázolt fel: bár a fürdők többsége igyekezett megtartani munkaerőit, a szektorban dolgozó 18 ezer munkavállaló 20-30 százaléka így is a leépítések áldozatául esett, vagy maguk döntöttek a távozás mellett. Elmondása szerint a helyzet már nem tartható tovább, ezért az újabb elbocsátási hullám elkerülése véget hamarosan nyitni kell.
Boros László Attila szerint a fürdőszövetség abban reménykedik, hogy nyártól már szabadon vagy legalább „szinte szabadon” lehet fürdőzni, így a fürdők gőzerővel elkezdték a nyitásra való felkészülést, készítik fel a medencéket, gépészeti rendszereket, hogy minden rendben legyen a nyitásra.
Mint az Index is megjegyzi, békeidőben a magyar fürdők mintegy 95-100 milliárd forintos bevételt generálnak évente, amelynek csak tavaly az 50 százalékát, idén pedig várhatóan a 40 százalékát vesztették el, így különösen fontos, hogy mikor nyithatnak újra.
Boros hozzátette, hogy nagyon remélik, továbbra is jó ütemben haladnak majd az oltások és ezzel elkerülhető lesz egy negyedik hullám, mert azt már nem bírnák ki a hazai fürdők, már csak azért sem, mert így is óriási bevételtől estek el.