A Fülöp-szigetek elnöke szerint az erdőirtás miatt következtek be földcsuszamlások
Ferdinand Marcos Jr. elnök kifejezetten az erdőirtást tette felelőssé a Nalgae trópusi vihart követő halálos földcsuszamlások kialakulása miatt, melyek ez idáig legkevesebb 130 ember életét követelték.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a Fülöp-szigeteket sújtó Nalgae trópusi vihar halálos földcsuszamlásokat indított útjára, melyek több mint 130 ember életét követelték az országban: az elnök a katasztrófa által leginkább sújtott déli Maguindanao tartományban tartott légi szemléje során a tartományi kormányzók figyelmét a „kopasz hegyekre” hívta fel.
Úgy fogalmazott, „észrevettem, hogy mindenhol, ahol földcsuszamlás történt, a hegyek kopaszok voltak”, majd rámutatott, a földcsuszamlások ilyen brutálisan pusztító mértéke egyértelműen a túlzott fakivágásnak tudható be.
Ennek kapcsán leszögezte, a faültetést ezentúl be kell vonniuk az árvízvédelmi intézkedések körébe, rámutatva, hogy eddig csak beszéltek erről, ám látszik, minél több fát vágnak ki, annál gyakrabban történnek ilyen földcsuszamlások.
Az AP jelentése szerint a trópusi vihar esőfelhői a szigetvilág teljes területét elfedték, a vihar következtében pedig legkevesebb 132 ember életét vesztette, további 2,4 millió ember pedig otthona elhagyására kényszerült.
A helyi katasztrófaelhárítás tisztviselői megosztották, a vihar, az áradások és az azt követő földcsuszamlások több mint 6500 házat semmisítettek meg és sodortak el.
A csütörtöki éjszakán kialakult heves esőzés szinte azonnal fellazította a Minandar-hegy hegyoldalának felső részét, majd sziklákkal és kicsavart fákkal teli özönvízként zúdult alá, s mintegy 5 hektárnyi területet (!) temetett maga alá. A katonai, rendőrségi, tűzoltói, parti őrségi és civil mentőegységek 21 holttestet, köztük gyermekekét emelték ki; négy embert pedig jelenleg is keresnek.