A fukusimai erőmű szennyezett vize már a tengerben van
Ugyanakkor ez még csak az első kibocsátási kör volt.
Az MTI jelentése szerint a fukusimai erőművet üzemeltető Tokiói Elektromos Művek Vállalat (TEPCO) hétfőn számolt be arról, hogy befejeződött a fukusimai atomerőmű szennyezett vizének első kibocsátási köre, ám a létesítményt a második kör megkezdése előtt ellenőrzik és megtisztítják.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a fukusimai atomerőmű augusztus 24-én kezdte meg az üzem 2011-es megrongálódása óta felhalmozódott több mint 1,34 millió tonna szennyezett víz tengerbe engedését, a kibocsátás kezdete pedig egy mérföldkő, hiszen ez az első nagy lépés az üzem leszerelésére.
A tervek szerint a folyamat több évtizeden át tarthat, ugyanakkor a környező országok, élükön Kínával masszívan tiltakoztak a gyakorlat ellen, mondván, a szennyezett víz miatt ellehetetlenül a halászat, avagy a kifogott halak is szennyezettek lesznek.
Kína olyannyira ellenzi a víz tengerbe engedését, hogy behozatali tilalmat vetett ki a japán halászati termékekre, s egy sürgősségi segélyalap összeállítására szólította fel a japán kormányt.
Az első körben a 17 napig tartó kibocsátás alatt 10 tartályból összesen 7800 tonna vizet engedtek a tengerbe. A TEPCO szóvivője megosztotta, az üzemben dolgozó munkások a következő kibocsátási periódus előtti hetekben megtisztítják a csővezetéket és az egyéb berendezéseket, és átvizsgálják a rendszert.
Eközben a hatóságok arról jelentettek, hogy a kibocsátás megkezdése óta a tengervízből és halakból vett összes minta a biztonsági határérték alatt volt. A TEPCO és a japán kormány is hangsúlyozta, a vízből eltávolították a sugárforrást jelentő legveszélyesebb anyagokat, majd a tisztított vizet tovább hígították tengervízzel, a nemzetközi előírásoknál szigorúbb mércét alkalmazva.