Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fukusima szép lassan 100%-ban megújuló energiára váltana

Nyolc évvel a leolvadás után új fejezetet kezd Fukusima, melynek középpontjában a megújuló erőforrások állnak.

Greenbox

Kiss László

Szerkesztő

2011-ben a Fukusima Daiichi reaktor a történelem egyik legrosszabb leolvadását produkálta, amely katasztrófának nyomait még ma is jól érezhetően viseli a környék.

Mindez azonban hamarosan megváltozhat, ugyanis a 2 millió lakossal rendelkező prefektúra szeretné már végre maga mögött hagyni a szerencsétlenséget és erősen visszatérni anélkül, hogy újra a nukleáris energiához nyúlnának az áram előállításához. A The Guardian számolt be róla, hogy az új fejezet nyitását a helyi kormányzat is aktívan támogatja, a cél pedig, hogy 2040-re a régió energiaellátásáról 100-ban megújuló energiaforrások gondoskodjanak. Soron kívül Lakatos Márk-ügy: az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak

Az ehhez szükséges befektetések egy része már hivatalosnak is tekinthető, hiszen novemberben a japán Nikkei Asian Review arról számolt be, hogy egy 2.75 milliárd dolláros projekt keretében 11 napkollektor és 10 szélerőmű-farmot telepítenek a prefektúra elhagyatott földjein és hegyvidéki területein.

A fenti projekt önmagában persze kevés lesz ahhoz, hogy annyi áramot termeljen, mint egykor a Daiichi erőmű, hiszen míg utóbbi 4 700 megawattal „ajándékozta” meg a környéket, addig a napkollektorok és szélerőművek összesen is csak 600 megawatt előállítására lesznek képesek.

A nap- és szélenergia hasznosításán túl azonban geotermikus és biomassza üzemeket is létesítenének Fukusimában, amelyek szintén hozzájárulhatnak az energiaszükségletek kielégítéséhez.

Mindezek ellenére azonban nem valószínű, hogy Japán hátat fordít a nukleáris energiának, hiszen Abe Shinzo miniszterelnök az egyre növekvő ellenállás ellenére is a régebbi reaktorok újraindításáért lobbizik. Könnyű dolga ugyanakkor nem lesz, ugyanis saját kabinetje is az ellenkező irányba tart, az új környezetvédelmi miniszter például az öregedő reaktorok leselejtezését szeretné elérni.

Magyar Péter szerint volt párja nyakláncának medáljában volt a lehallgatótechnika

A politikus szerint Vogel Evelin júniusban már titkosszolgálati módszerekkel hallgatta le.