Furcsán viselkednek a fukusimai atomkatasztrófa közelében lévő fák
Kutatók megállapították, hogy különleges tulajdonságokkal rendelkeznek a fukusimai atomerőmű környékén található erdőségekben lévő fák és cserjék.
Brazil és olasz egyetemek tudósai tanulmányozták legutóbb a 2011-ben tragikus körülmények között felrobbant erőműnél növő fenyőfákat, majd kimutatták, hogy teljesen más növekedési mintákkal rendelkeznek, mint egészséges társaik.
„A tűlevelűek szabálytalan elágazást mutattak a főtengely fonákjánál. Ezeknek az anomáliáknak a gyakorisága megfelelt a környezeti sugárzás dózismennyiségének a megfigyelt helyeken” – írták a kutatásban.
Mindez azt jelenti, hogy minél erősebb lett a sugárzás, annál furcsább viselkedési formákat vettek fel a fák, ez pedig közvetlenül a talajban található radioaktív anyagok miatt történhetett meg.
A tudóscsapat célja, hogy felismerjék a helyzet súlyosságát, majd megtanulják, miként lehetne körültekintőbben gondoskodni a hasonló, jövőbeli katasztrófák által érintett területek élővilágának fennmaradásáról, ezáltal precízebb vészhelyzet-kezelési terveket lehet készíteni.
„Tíz év telt el az atomerőmű balesete óta, és még mindig láthatóak a nagyszabású hatások. A múltbéli eseményekből való tanulás és e tudás alkalmazása jelentős különbséget jelenthet akár emberéletek tekintetében is az egészségügyi ellátás irányításában” – zárták gondolataikat a kutatók.