Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Friss vizsgálat bizonyítja, ez az egy dolog durván ronthatja az alvásminőséget

Friss vizsgálat bizonyítja, ez az egy dolog durván ronthatja az alvásminőséget

Friss vizsgálat bizonyítja, ez az egy dolog durván ronthatja az alvásminőséget
Fotó: Unsplash

Minél több időt tölt valaki a képernyő előtt, már az ágyában, annál nagyobb valószínűséggel számol be álmatlanságról és alvászavarról – mutatott rá egy felmérés.

Minden óra képernyőidő 63%-kal növelte az álmatlanság kockázatát, és 24 perccel csökkentette az alvásidőt – állapították meg a kutatók, akik egy 2022-es, 45 ezer fő (18 és 28 év közötti fiatalok) bevonásával végzett, országosan reprezentatív norvég felmérés alapján készítették el a tanulmányt. Gunnhild Johnsen Hjetland, a norvég közegészségügyi intézet munkatársa, a Frontiers tudományos folyóiratban közzétett publikáció vezető szerzője szerint a tevékenység típusa kevésbé van hatással az alvásminőségre, mint a képernyő előtt töltött idő úgy általában.

A résztvevőket arról kérdezték, pörgették-e közösségi médiát, miután ágyba mentek, valamint milyen tevékenységet végeztek a készülékükön. Az opciók között volt a közösségi médiás böngészés mellett a filmnézés, az internetezés és a játék is, de több további kérdést is kaptak a képernyőidejükről, valamint az alvásminőségükről is. Ugyan a vizsgálat összefüggést talált a képernyőhasználat és az alvászavarok között, a kutatók szerint ez nem jelenti azt, hogy ez az ok áll a problémák mögött – emelik ki.

A tanulmány ugyanis nem alkalmas ok-okozati összefüggés feltárására, tehát például arra, hogy valóban a képernyőhasználat járult-e hozzá az álmatlansághoz. Az önbevalláson alapuló vizsgálat pedig torz lehet – teszik hozzá.

A HVG a BBC-re hivatkozva azt írja: a szakemberek javaslatai alapján mielőtt ágyba megyünk, tegyük le a mobilunkat, és ekkor már csak pihentető tevékenységeket végezzünk, kialakítva valamilyen rutint is.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy egy új tanulmány szerint akár egyetlen alvásmegvonással töltött éjszaka is jelentős felfordulást okozhat az immunrendszerben, ami hozzájárulhat az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulásához. A kuvaiti Dasman Diabetes Institute szakemberei tettek fontos megállapításokat a témában.