Franciaországban már a terhesség 14. hetéig legális az abortusz
A döntés több időt biztosít az állampolgárok számára, hogy az orvoshiány közepette önkéntesen elvetessék magzatjukat.
A francia parlament elfogadta a törvényt, ami az abortusz elvégzésének legvégső határidejét 12 hétről 14 hétre hosszabbította. A javaslat célja, hogy több időt biztosítson a lakosok számára a terhességmegszakítás elvégzésére, amit az orvoshiány és az elismert abortuszközpontok folyamatos bezárása nehezít.
A kampányolók szerint évente 3 000 francia nő kénytelen külföldre utazni abortuszra a törvényes határidő túllépése miatt. Franciaország ezzel a lépéssel Spanyolországhoz és Ausztriához csatlakozott, ahol a terhesség 14. hetéig legális a magzat elvetetése, miközben az Egyesült Királyságban a 24. hétig tart a határidő.
Az új törvény azt is lehetővé teszi, hogy a szülésznők műszeres orvosi beavatkozást végezzenek – számolt be az Euronews.
A javaslatot Albane Gaillot ellenzéki képviselő terjesztette elő, Emmanuel Macron pártja pedig támogatta. A törvényt 135 képviselő hagyta jóvá a szerdai Országgyűlés zárószavazásán, 47 szavazó tiltakozott a hosszabbítás ellen, 9 képviselő pedig tartózkodott.
Olivier Véran francia egészségügyi miniszter a döntést a nagyobb „pragmatizmus és egyenlőség” felé tett lépésként értékelte, és úgy nyilatkozott, a nap fontos a szexuális és reproduktív egészség, valamint a nők épsége szempontjából.
Valérie Pécresse elnökjelölt ellenben úgy nyilatkozott, a határidő meghosszabbítása „fejvesztett rohanás, amely elvonja a figyelmet a valódi problémáról: az abortuszközpontokhoz való hozzáférésről és a nőgyógyászok és szülésznők hiányáról”.