Franciaország és Németország is megsértette az embargót, Oroszországnak adtak fegyvereket
Feltehetően Ukrajnában is használják azokat a 273 millió euró értékű katonai felszereléseket, amelyeket Németország és Franciaország adott el az oroszoknak.
Franciaország és Németország is adott el katonai felszereléseket Oroszországnak, annak ellenére, hogy a Krím-félsziget 2014-es annektálása miatt teljes fegyverembargót vetettek ki a Kremlre – számolt be az exkluzív információról a The Telegraph.
A 273 millió euró értékű katonai felszerelés között bombákat, rakétákat és lőfegyverek is szerepelnek, amelyeket feltehetően most az orosz hadsereg az Ukrajna elleni invázió során is felhasznál, a civileket sem kímélve.
A brit lapnak egy uniós elemző árulta el, hogy az Európai Bizottságnak be kellett zárnia egy kiskaput, mivel kiderült, hogy legalább 10 ország, összesen 350 millió euró értékben exportált fegyvereket Moszkva számára, ennek 78 százalékát francia és német cégek intézték.
Ez pedig már csak azért is érdekes információ, mert Németország eddig erősen tartózkodott attól, hogy Ukrajnát támogassa fegyverrel, valamint a franciákkal együtt az egyik legnagyobb ellenzői az orosz gázszállítással szembeni szankcióknak.
Bár Scholz arra hivatkozott, hogy az atomháborútól tart, ha túlságosan eszkalálódik a helyzet, a német vezetés arról már nem beszél nyíltan, hogy 121 millió euró értékben exportáltak „kettős felhasználású” felszereléseket Oroszországnak, mint puskákat és speciális felhasználású járműveket.
A német kormány azzal védekezett, hogy garanciákat kaptak arra vonatkozóan, hogy ezt csak civil célokra használják fel az oroszok, illetve az egyik szóvivő közölte, hogy amennyiben érzékelik a katonai használatot, felfüggesztik az exportlicenceket.
Franciaország ennél is nagyobb bűnös ebben, ugyanis 76 exportlicenc keretében, 152 millió euró értékben küldtek bombákat, rakétákat, torpedókat és tankokra való hőkamerákat Oroszországnak a francia cégek, de az exportok között szerepelt orosz vadászgépekre kompatibilis navigációs rendszerek is.
Az Ukrajna elleni invázió ellenére viszonylag későn zárták be a kiskaput, amely lehetővé tette a francia és német cégek számára a fegyverexportot, az információ pedig kifejezetten felháborított több uniós tagállamot.
Németország és Franciaország mellett egyébként Olaszország volt a legnagyobb exportőre az oroszoknak, ők 22.5 millió euró értékben. Bulgária, Csehország és Ausztria is küldött fegyvert Moszkvának, 49.3 millió euró értékben.