Az új törvénytervezet szerint a francia leszbikusok és az egyedülálló nők is részesülhetnek termékenységi kezelésben
Franciaország készen áll arra, hogy törvényt fogadjon el, amely lehetővé teszi az egyedülálló nők és leszbikus párok számára a jelenleg csak a heteroszexuális párok számára fenntartott termékenységi kezelést.
A nemzetgyűlés (alsóház) szavazása két évig tartó heves vitát és a reproduktív jogok kiterjesztését ellenző csoportok tüntetéseit követi, miután sok francia nő Belgiumba és Spanyolországba utazik termékenységi kezelésre, ami nagyon drága.
Az új törvény Franciaországot 10 másik uniós országgal és az Egyesült Királysággal hozná törvényi összhangba. Belgiumon és Spanyolországon kívül ez a 10 ország a következő: Dánia, Finnország, Írország, Luxemburg, Málta, Hollandia, Portugália és Svédország. Az EU-n kívül még Izland és Norvégia rendelkezik hasonló jogi rendelkezésekkel.
Az Ifop közelmúltban végzett közvélemény-kutatása szerint a francia válaszadók 67 százaléka támogatja az új törvényt. A francia szenátusban (felsőházban) ugyan ellenállás volt, és a tervezet több mint 1500 módosítást kapott, de a végső szót a nemzetgyűlés mondja ki. Várhatóan átmegy, mivel Emmanuel Macron elnök pártja – La République en Marche – szövetségeseivel együtt az alsóházi többséggel rendelkezik.
A törvény minden 43 év alatti nő számára hozzáférést biztosít majd a különböző termékenységi eljárásokhoz, nevezetesen az in vitro fertilizációhoz (IVF) és a mesterséges megtermékenyítéshez, a költségeket pedig a francia egészségügy fedezi. A donor spermiumával fogant gyermekek is megtudhatják majd a donor személyazonosságát, amikor felnőtté válnak, megszüntetve a donorok jelenlegi névtelenségét.
A l’Assurance-maladie, az ország nemzeti egészségbiztosítási szerve szerint 2018-ban 25 120 baba fogant orvosilag támogatott megtermékenyítéssel (MAP) Franciaországban, közel 150 ezer kísérlet után. Ez a születések 3,3 százalékát teszi ki az országban. Az új törvény előírja, hogy a születési anyakönyvi kivonatban a szülőanyát és élettársát is meg kell nevezni a gyermek szüleiként – számolt be a BBC.