Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Franciaország és Belgium félve engedné el az orosz gázt

Franciaország és Belgium félve engedné el az orosz gázt

Franciaország és Belgium félve engedné el az orosz gázt
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnököt (b) fogadja Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben 2025. május 28-án. MTI/EPA/Olivier Hoslet

A francia és a belga kormány óvatossággal fogadta az Európai Bizottság legújabb javaslatát, amely szerint 2027-re teljesen leállítaná az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importját.

A két ország, mely az Európai Unión belül a legnagyobb mértékben támaszkodnak az orosz LNG-re, további jogi és gazdasági biztosítékokat kér, mielőtt elköteleznék magukat az ambiciózus terv mellett – jelentette a Politico.

Az Európai Bizottság május elején ismertette az új stratégiát, mely szerint célul tűzte ki maga elé, hogy az EU 2027-re megszünteti függőségét az orosz fosszilis energiahordozóktól, beleértve a földgázt, a kőolajat és a nukleáris energiát is, ami Magyarország számára is súlyos csapást jelentene. A blokk már eddig is jelentős előrelépést tett, miután míg 2021-ben az EU földgázimportjának 45 százaléka származott Oroszországból, ez az arány 2025 elejére 19 százalékra csökkent. Ugyanakkor több tagállam – köztük Franciaország és Belgium – továbbra is óvatos az LNG-import teljes megszüntetését illetően.

Marc Ferracci, francia energiaügyi miniszter a Politico-nak nyilatkozva hangsúlyozta, Franciaország támogatja az energiaforrások diverzifikációját, ugyanakkor a hangsúlyt inkább az alternatív beszerzések biztosítására helyezi. Bár az ország egyre több LNG-t vásárol Katartól és más nem orosz forrásokból, hosszú távú szerződések kötik orosz cégekhez is. „A meglévő szerződésállományt… jogilag védeni kell” – idézte a The Kyiv Independent.

A francia TotalEnergies például 20 százalékos részesedéssel bír a szibériai Jamal LNG projektben, és 2032-ig érvényes szállítási szerződést kötött az orosz Novatek vállalattal. Belgium, az EU második legnagyobb orosz LNG-importőre szintén fenntartásokkal él a tervet illetően. A belga kormány egy részletes hatásvizsgálatot követel, mielőtt támogatná a brüsszeli tervet. Mathieu Bihet, belga energiaügyi miniszter hangsúlyozta, meg kell vizsgálni, hogyan érintené az import leállítása az ország LNG-termináljait és tárolókapacitását, amelyek jelen állás szerint 2035-ig fogadnának orosz szállítmányokat.

A francia és belga álláspont élesen eltér Spanyolország és Hollandia megközelítésétől, akik már kifejezték támogatásukat az Európai Bizottság stratégiája iránt, készek a tervek megvalósítására. A tagállamok közötti belső megosztottság komolyan veszélyezteti a javaslat megvalósításának ütemezését, kezdve a magyarok helyzetével.