Franciaország bekeményít, és már életkortól független kínálja a vakcinákat
Többek között egy szigorúbb kijárási tilalom is érvénybe lép, ami azt eredményezi, hogy este hat órakor már mindenkinek otthon kell lennie.
Többek között egy szigorúbb kijárási tilalom is érvénybe lép, ami azt eredményezi, hogy este hat órakor már mindenkinek otthon kell lennie.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a mentességek nem változnak a jelenlegi helyzethez képest. A nyilvános helyek azonban 18 órakor bezárnak, amit Jean Castex francia miniszterelnök jelentett be a csütörtöki sajtóeseményén.
A súlyosan érintett területeken már eddig is ez a rendszer volt érvényben, de szombattól Franciaország minden részén este hat órától alkalmazzák a kijárási tilalmat, ami egy két órával korábbi időpontot jelent a legtöbb városban.
Az oltásokról is szó esett, és kiderült, hogy január 18-tól, hétfőtől minden korosztályra kiterjesztik az oltásokat, akik nagyon nagy kockázatot jelentetnek a vírus kialakulásának szempontjából. A Le Monde szerint összesen 700 oltópont lesz szerte az országban hétfőtől kezdődően.
2,5 millió adagot várnak február végéig, és az egészségügyi miniszter hangúlyozta, mindenki nyugodjon meg, az emberek meg fogják kapni az oltásukat. Olivier Véran becslése szerint az oltás kiterjesztése 800 000 olyan embert érint, akik különböző súlyosabb betegségekben szenvednek, köztük a krónikus veseelégtelenséggel küzdőkkel, a kezelés alatt álló rákbetegegekkel, a szervátültetéseken átesettekkel, vagy a Down-szindrómásokkal.
A hétfőn induló új oltási rend szerint minden 75 év feletti ember számára is nyitva áll a lehetőség az önkéntes oltásokra. A miniszterelnök megjegyezte, hogy a kijárási tilalom fokozatos és arányos reakció a helyzetre, de ha az elkövetkezendő napokban is romlanak a számok, akkor minden más intézkedést fontolóra vehetnek, ugyanakkor egyelőre nincs a napirendi pontok között a harmadik lezárás bevezetése.
Semmi örömteli nincs abban, amit a WHO közölt az idei évről
Az iskolai szűrések kapacitását növelni fogják, bár az oktatási miniszter, Jean-Michel Blanquer megjegyezte, büszkék arra, hogy Franciaország egyike azon országoknak, melyek a hosszabb ideig tartották nyitva az iskoláikat.
A tervezett határidő, vagyis január 20. után is a középiskolák „hibrid üzemmódban” fognak működni, kombinálván a távoktatást és a helyszíni órák keverékét. A menzákon is változtatni fognak, mivel tisztában vannak azzal, hogy ez egy gyenge pont lehet a vírus idején a gyermekek védelmét illetően. A tanórán kívüli fizikai és sporttevékenység is tiltott lesz, de az intézmények nyitva maradnak.
A távoktatás kapcsán az elnök elismerte, hogy ez sok hallgató számára nagyon nehéz, és mindez komoly aggodalomra ad okot a kormánynak, emlékeztetve a december végén hozott intézkedésekre, a korrepetálásokra, a támogatásokra, és így tovább.
A helyzet jobbá tételének érdekében megduplázzák a pszichológusok számát, valamint új szociális szakembereket alkalmaznak. Január 25-től minden felsőoktatásban tanuló elsőéves kis csoportokban vehet részt az egyetemen zajló oktatáson.
Franciaország csak úgy enged be az országába bárkit is, akik az Európai Unión kívülről érkeztek, hogy egy kevesebb mint 72 órás negatív covid-tesztet bemutatnak. Ezt követően pedig hét napon át karanténba vonulnak, amit egy második teszt követ.