Fantasztikus fotón csodálhatjuk meg az univerzum legnagyobb csillaggyárát
A NASA Hubble űrteleszkópja által készített fényképeken a több száz fényévre található por- és gázfelhőkomplexumot láthatjuk teljes egészében.
A Kaméleon-csillagbölcsőde gyakorlatilag egy hatalmas csillaggyár, ami 65 fényév széles és a Földtől nagyjából 522 fényévre helyezkedik el. Tiszta égbolt mellett a Kaméleon csillagképben figyelhetjük meg, mégpedig a déli féltekén, egyébiránt a NASA nagy felbontású távcsöveivel folyamatosan monitorozzák.
A Hubble űrtávcső legfrissebb felvételén a NASA szerint a Chamaeleon Cloud 1 (Cha 1) névre keresztelt hatalmas régió három szegmensének egyike látható. A január 31-én közzétett fotón sötét, poros molekulafelhők bukkannak fel, melyek szívében keletkeznek az új csillagok, ezenfelül reflexiós ködöket csodálhatunk meg, amelyek a közeli bébicsillagok fénye miatt élénk kék színben pompáznak.
A Hubble a Herbig-Haro objektumoknak nevezett csillagközi gázból álló fényes csomókat és íveket is megörökítette. A protocsillagok által kibocsátott gáz gyakran összeütközik a porfelhőkkel, a bébicsillagokból származó sugárnyalábok viszont energiával töltik fel, létrehozva ezeket a különleges égitesteket.
A Cha 1 megfigyeléseit a NASA rendkívül halvány, kis tömegű csillagok, az úgynevezett barna törpék keresése során gyűjtötték, amelyek nagyobb tömegűek, mint a legtöbb bolygó, de nem elég nehezek ahhoz, hogy csillagként működjenek és temérdek energiát égessenek.