Forradalmi áttörés a rákszűrésben: a mesterséges intelligencia új távlatokat nyit
Hatalmas áttörésről számolt be egy kínai professzor.
A mesterséges intelligencia (AI) fejlődése új korszakot hozhat a rákszűrésben, jelentősen leegyszerűsítve és felgyorsítva a rosszindulatú daganatok korai felismerését – állítja Dennis Lo Yuk-ming professzor, a Down-szindróma prenatális tesztjének úttörője.
Lo szerint az AI képes felismerni a vérplazmában található génfragmentumok mintázatait, ami forradalmi előrelépést jelenthet az epigenetikában, vagyis a gének nem-mutációs viselkedési hatásainak vizsgálatában.
Az új AI-alapú módszer lehetővé teszi, hogy a kutatók epigenetikai jeleket nyerjenek ki a DNS-mintákból anélkül, hogy a hagyományos kémiai kezelések káros hatásaitól kellene tartaniuk. Lo csapata a Hongkongi Tudományos és Technológiai Park Novostics Központjában fejlesztette ki a rendszert, mely a konvolúciós neurális hálózatok és a generatív AI-modellek előnyeit egyesíti.
A Novostics mellett számos más orvosbiológiai vállalat is intenzíven alkalmazza a mesterséges intelligenciát a gyógyszerkutatás, diagnosztika és kezelés területén. Ugyanakkor a legmodernebb AI-chipek beszerzésére vonatkozó amerikai korlátozások kihívásokat jelentenek a hongkongi és kínai vállalatok számára. Lo szerint azonban csapata egy erős rendszert fejlesztett ki, ami képes kezelni ezeket az akadályokat.
NE HAGYD KI
A professzor legújabb kutatása a rák korai felismerésére összpontosít. Elsőként az orrgaratrák (NPC) célzott kimutatására fejlesztett ki tesztet, mely az Epstein-Barr-vírus jelenlétén alapul. 2013-ban kezdődött kutatása négy év alatt 20 ezer mintát vizsgált meg, s 2023 júliusában bizonyította, hogy a vírus alapú szűrés jelentősen csökkentheti a halálozási arányt. Az NPC-teszt jelenleg is elérhető Hongkongban.
A mesterséges intelligencia alkalmazása azonban túlmutat az NPC felismerésén: Lo csapata olyan módszert fejlesztett ki, mely képes más rákos megbetegedéseket is azonosítani, még akkor is, ha azok nem vírusokhoz kapcsolódnak. A Cirina nevű vállalat, melyet Lo alapított, egyesült a kaliforniai Grail céggel, és létrehozta a Galleri tesztet, mely több mint 50 különböző ráktípus azonosítására alkalmas. A Time magazin 2022-ben a világ legjobb találmányai közé sorolta ezt az innovációt.
A South China Morning Post jelentése szerint Lo csapata most egy olcsóbb, szélesebb körben elérhető teszt fejlesztésén dolgozik: a Novostics Fragma nevű eljárása a tüdő- és májrákos sejtek DNS-töredékeit képes kimutatni vérplazmából és vizeletből. Az eljárás klinikai tesztjeit Hongkongban és a kínai szárazföldön végzik, céljuk pedig, hogy a tesztet 200 amerikai dollárért tegyék elérhetővé.