Fontos áttörést értek el az ALS betegek életminőségének javításában
A gyógyíthatatlan kór a kommunikációs készségek elvesztésével is jár, ennek lehetőségét adják vissza a betegeknek.
Az ALS az idegrendszert érintő súlyos és visszafordíthatatlan betegség, melynek során az érintettek fokozatosan elveszítik mozgás- és beszédképességüket. Egy új agyi implantátum segítéségével azonban újra lehetséges a kommunikáció az amiotrófiás laterálszklerózisban szenvedők számára.
A motoros neuronbetegség előrehaladott állapota során áll be a beszédképtelenség, az új implantátum viszont egyfajta interfészként működik, amely az agyi tevékenységet dekódolja, és azt egy text-to-speech (TTS) rendszerrel párosítja.
A fejlesztés egy kaliforniai kutatócsoporthoz köthető, akik egy elektródahálózatot dolgoztak ki, mely az agy megfelelő részeit stimulálja. Az eszköz lehetővé teszi a páciensek számára, hogy gondolatait szavakká formálja, és ezeket valós időben hallhatóvá tegye.
A projekt az idegtudomány és a mesterséges intelligencia területeit fogja össze, egy beteg esetében pedig már sikerrel alkalmazták is az implantátumot, aki így is újra képes kommunikálni – írja a Cybernews.
A kapcsolódó tanulmányokat szerdán tették közzé a New England Journal of Medicine című szaklapban, melyben leírják, hogy a páciens jelentősen lecsökkent szókincse ezzel 125 ezer szavasra bővült. A kutatók azt remélik, hogy a technológiát a jövőben más, beszédképességüket elvesztett betegek számára is elérhetővé tehetik.