Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Hamarosan ismét üzenetet küldünk az idegeneknek, de vajon jó ez nekünk?

Hamarosan ismét üzenetet küldünk az idegeneknek, de vajon jó ez nekünk?

Hamarosan ismét üzenetet küldünk az idegeneknek, de vajon jó ez nekünk?
Fotó: kellyb333 / Twenty20

Stephen Hawking halála előtt arra figyelmeztetett, a Föld helyének megosztása veszélyes lehet az emberiség számára, amennyiben egy barátságtalan civilizáció veszi, mások szerint azonban az üzenetküldés nem sodorja veszélybe a planétát.

A csillagászok több mint 70 éve keresik más civilizációk rádióhullámait vagy optikai jeleit a világűrben, a legtöbb tudós ugyanis biztos benne, hogy a galaxisunk 300 millió potenciálisan lakható világa közül sok helyen kialakult az élet. Feltételezik, hogy egyes életformák fejleszteni kezdték intelligenciájukat és technológiájukat is, egyelőre azonban még nem sikerült észlelni őket, amit a csillagászok „Nagy Csendnek” neveznek.

Míg a SETI régóta benne él a köztudatban, a METI, vagyis üzenetküldés a földönkívüli intelligenciának, már kevésbé ismert. Az elkövetkező hónapokban két csillagászcsoport is arra készül, hogy jelet küldjön az űrbe, és megpróbáljon kommunikálni a földönkívüli létformákkal – olvasható a The Conversation cikkében.

Ez a próbálkozás arra hasonlít, mint amikor az erdőben eltévedve tüzet gyújtunk, hogy valaki ránk találjon – adott esetben ez valóban hasznos és szükséges. Akadnak azonban, akik megkérdőjelezik, bölcs dolog-e ilyen üzeneteket útnak indítanunk a világegyetemben.

A kapcsolatfelvételre tett korai kísérletek meglehetősen kevés sikerrel kecsegtettek; 1972-ben a NASA a Jupiter felé indított Pioneer 10 űrszondát egy táblával látta el, amelyen egy férfi és nő vonalrajza szerepelt, valamint szimbólumok, amelyek az eszköz eredetére utaltak. Később, 1977-ben a Voyager 1 űrszonda is üzenetet vitt magával, a híres Golden Recordot, amely hangokat és képeket tartalmazott a földi életről és kultúráról.

Ezek az űrszondák – valamint ikertestvéreik, a Pioneer 11 és Voyager 2 – már elhagyták a Naprendszert, a végtelen térben azonban elenyésző az esélye, hogy valaha is rájuk találjon egy fejlettebb civilizáció. Az elektromágneses sugárzás ellenben sokkal hatékonyabbnak bizonyulhat jelzőfényként.

A csillagászok 1974-ben sugározták az idegeneknek szánt első rádióüzenetet a Puerto Ricó-i Arebico Obszervatóriumból. Az egyes és nullás számjegyekből álló sorozatot arra tervezték, hogy egyszerű információkat közvetítsen az emberiségről, és az M13 gömbhalmaz felé küldték, ami 25 000 fényévre található a Földtől – meglehetősen sokáig tarthat tehát, mire válasz érkezik rá.

A céltudatos próbálkozásokon kívül a televízió- és rádióadások is közel egy évszázada szivárognak az űrbe, amely már csillagok millióit elérte, ezeknek a műsoroknak a jele azonban olyan gyenge, hogy elhalványul az Ősrobbanásból visszamaradt zaj mellett nem sokkal azután, hogy elhagyja a Naprendszert.

Az arecibói üzenet után közel fél évszázaddal két nemzetközi csoport most ismét azt tervezi, megkísérli a kommunikációt az idegenekkel – az egyiket a világ legnagyobb rádióteleszkópja küldi majd el Kínában, valamikor 2023-ban.

A prímszámokat, matematikai operátorokat, az élet biokémiáját, az embertípusokat, a Föld helyét és egy időbélyeget tartalmazó rádióimpulzusok sorozatát egy 500 méter átmérőjű teleszkóp sugározza majd el egy a Tejút-galaxis közelében található, több tíz millió csillagot számláló csoportnak, ami körülbelül 10-20 000 fényévre található a Földtől. Bár a jel így sok lehetséges civilizációhoz eljuthat, több tízezer évnek kell eltelnie, mire választ kapunk rá.

A másik üzenetküldési kísérlet egyetlen csillagot céloz, a TRAPPIST-1-et, amely hét bolygója közül három abban a zónában található, amely lehetővé teszi a folyékony víz jelenlétét, valamint az élet kialakulását. Az angliai Goonhilly Satellite Földi Állomás október 4-én indítja útnak az üzenetet a 39 fényévre található cél felé, így 78 évbe is telhet, mire az intelligens élet veszi az üzenetet, és megérkezik válasza a Földre.

Az idegenekkel való érintkezés lehetősége azonban etikai kérdéseket vet fel, ami alól a METI sem kivétel; először is nemzetközi konzultáció hiányában egy kis tudóscsoport kezébe kerül a döntés, ki beszélhet a Föld nevében.

Sokkal mélyebb kérdés, hogy egyáltalán szükséges-e az üzenet, barátságos lesz-e az a civilizáció, amelyik egyszer fogja. A neves fizikus, Stephen Hawking halála előtt nyíltan beszélt az idegenekkel történő kapcsolatfelvétel veszélyeiről, és azzal érvelt, ha megismerik a Föld helyét, akár elpusztíthatják az emberiséget. Mások nem látnak extra kockázatot az üzenetben, szerintük ugyanis egy igazán fejlett civilizáció enélkül is tudomást szerez a létezésünkről.

Jurij Milner orosz-izraeli milliárdos egymillió dollárt ajánlott fel egy új üzenet megtervezéséért, valamint a leghatékonyabb továbbítás kidolgozásáért, így a kapcsolatfelvétel körüli erőfeszítések új lendületet kaptak. Mivel a METI-t a mai napig semmilyen nemzetközi szabályozás nem korlátozza, a kísérletek az aggodalmaskodó hangok ellenére tovább folytatódnak.