Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,95 Ft
Euró
399,44 Ft
Font
476,70 Ft
Bitcoin
62,320 $

Földön kívüli élet keresésére indul a NASA hamarosan

A tervek szerint október 10-én kezdik meg az Europa Clipper űrszonda küldetését, amelynek mintegy 5 évre lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a Jupitert.

...svg content...Fotó: NASA/JPL-Caltech
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Földön kívüli élet keresésére indul a NASA hamarosan: a tervek szerint október 10-én kezdik meg az Europa Clipper űrszonda küldetését. Az eszköz feladata az lesz, hogy élhető régiókat találjon a Jupiter negyedik legnagyobb holdján, az Europán. Itt fontos hozzátenni: bár az Europa kívül esik a Naprendszer lakható övezetén, a tudósok régóta úgy hiszik, hogy lehet rajta élet. Ennek oka, hogy a felszínét borító, vastag jégréteg alatt talán folyékony halmazállapotú víz is található, amely az általunk ismert élet elengedhetetlen feltétele.

Mint magyarázzák, az égitest olyan távol kering a Naptól, hogy minden víznek meg kellene rajta fagynia, a kutatók szerint a Jupiter óriási gravitációs erejének hatásai miatt mégis lehetséges a folyadék jelenléte.

Ám mivel élet csak mélyen az égitest felszíne alatt létezhet, anélkül nem bukkanhatunk rá, hogy keresztülfúrnánk a vastag jégréteget. Sajnos a Clipper erre nem lesz képes, hiszen nem fog az Europa felszínén landolni, de megalapozhat egy jövőbeli ilyen missziót, ugyanis meg kell majd találnia a legmegfelelőbb helyszínt egy ilyen fúráshoz.

A szonda a Jupiter körül áll majd pályára

A szonda a Jupiter körül áll majd pályára, keringése közben pedig csaknem 50 alkalommal halad majd el az Europa mellett. Számos műszerével eközben felméri majd a jég vastagságát, a felszínre törő gázok kémiai összetételét, az óceán sótartalmát, valamint a felszín összetételét és hőmérsékletét is – írta meg a 24.hu a The Conversation cikkére hivatkozva. Összegzésképp még megjegyzik: az Europa Clipper tehát nem Földön kívüli életformákat fog keresni, hanem azt a helyszínt, ahol potenciálisan előfordulhatnak.

De még erre is sokat kell várnunk, ugyanis az eszköznek mintegy 5 évre lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a Jupitert. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy közel félmilliárd kilométerre küldtek lézerüzenetet a Földről.

Szintet lépett a bolygóközi kommunikáció, a NASA jelentős mérföldkövet emleget. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy igencsak korosodik a NASA egyik szondája, kényszerű lépést kellett megtenniük emiatt. Akár a 2030-as évekig is tovább működhet a Voyager-2 szonda, ennek azonban az ára is megvan: egyre több tudományos műszerét kell leállítani.

Orbán Viktor reagált a DK-s akcióra: „Egy újabb DK-s pojáca”

Orbán Viktor miniszterelnöknek megvan a véleménye a DK akciójáról, ami sokak szerint inkább kínos volt, mint hatásos.