Földnél nagyobb óceánokban pezseghet az élet az exobolygókon
Az úgynevezett Hycean-bolygók kutatók szerint alkalmasak arra, hogy felszínükön létrejöhessen a földi értelemben vett élet.
A Cambridge-i Egyetem asztronómusai új típusú exoplanétákra bukkantak, melyek óceánjaiban és tengereiben valósággal pezseghet az élet – olvasható a ScienceDaily tudományos hírportál beszámolójában.
A Nikku Madhusudhan csillagász által vezetett kutatócsapat kitűzött célja elsősorban az volt, hogy élhető exobolygók után nézelődjenek, amelyek ugyanolyan távolságban vannak a központi csillagtól, mint amennyire a Föld a Naptól.
Végül felfedezték a Hycean-bolygókat, amelyeket korábban nem vizsgáltak meg közelebbről, mert méretükben 2,6-szor, tömegükben pedig 10-szer masszívabbak voltak a Földnél. Mivel a felületükön 200 Celsius-foknál többet mértek, ezért úgy gondolták, hogy elképzelhetetlen rajtuk az élet jelenléte, ám a kutatók később változtattak feltételezéseiken.
A Földön extrém körülmények között is képesek szén- és kénalapú létformák nyugodtan élni, elég csak a különféle baktériumokra és mikroorganizmusokra gondolnunk, így lehetséges, hogy ezeken a furcsa égitesteken is megtalálhatóak.
Egyelőre csupán elméleti síkon létezhet az élet a szóban forgó exobolygókon, és mivel eléggé távol helyezkednek el tőlünk, gyakran több száz fényévre, ezért űrszondával sem tudjuk őket megvizsgálni.
Mindezek ellenére a tudósok azon vannak, hogy minél több részletet kiderítsenek a misztikus világokról, és ha a jelenlegi ütemben folytatódnak a kutatások, újabb érdekességek kerülhetnek napvilágra.