A Földközi-tengerben élő tengeri sün képes lesz megélni a forró, savas tengerekben is
Habár most még csak a tudományos-fantasztikus filmekben láthatunk savas tengereket, az éghajlatváltozás idővel valósággá teszi e riasztó képet.
Ahogy a vizek egyre melegebbé és savasabbá válnak majd, az állatok többsége nem lesz képes alkalmazkodni a kegyetlen időjárási körülményekhez, ám létezik egy olyan sünfaj, mely szakértők szerint meg fog élni a legmostohább körülmények között is.
A tengeri sünök nagy általánosságban arról ismertek, hogy jelentős mértékben pusztítják a tengeri ökoszisztémát, s úgy tűnik, ez a kellemetlen tulajdonságuk fogja átsegíteni őket a legnehezebb időkön. Az olaszországi Nápolyi-öbölben található az Ischia vulkanikus sziget, melynek partjainál a buborékos forrásokban éldegél a fekete tengeri sünök egészen különös populációja.
A sünök idestova 30 éve élnek az alacsony pH-értékű, szén-dioxidban gazdag környezetben, mely szakértők szerint rendkívül hasonló ahhoz, mint amilyenek a Föld vizei lesznek évtizedek múlva. A Sydney-i Egyetem kutatói rendkívül érdekesnek találták e sünök életmódját, ezért kutatásba kezdtek, s megállapították, hogy a tengeri sünök képesek elviselni a példátlanul meleg tengeri hőmérsékletet is, mely kétségkívül az éghajlatváltozás egyik legjellemzőbb eleme lesz.
Mindez pedig azt jelenti, hogy ezek a tengeri sünök, melyek már most is a Földközi-tenger egyik legnagyobb populációjával rendelkező állatai közé tartoznak, a vizek további felmelegedésével, s savasabbá válásával valószínűleg egyre messzebbre fognak merészkedni. Ezen a ponton pedig fontos megjegyezni, hogy a Földközi-tenger 20 százalékkal gyorsabban melegszik, mint a globális átlag, szakértők előrejelzései szerint pedig 2100-ra akár az 5,8 Celsius-fokot is átlépheti a felmelegedés mértéke.
A kutatás vezetője, Dr. Shawna Foo, a Sydney-i Egyetem tengerbiológusa figyelmeztetett, mivel ezek a tengeri sünök egészen nagy hőmérséklet-tartományt is képesek elviselni, valószínűleg tovább fognak terjedni a Földközi-tengerben, ez azonban komoly következményekkel jár a part menti élőhelyekre nézve.