Szuperionizált plazma lehet a Föld magjában
Eddig senki sem tudta bebizonyítani, pontosan mi rejtőzhet bolygónk szívében, többek között az is kérdéses, vajon szilárd, folyékony vagy netalán egy új halmazállapotú matéria található benne.
A Kínai Tudományos Akadémia fizikusa, Jü Ho és kollégái megállapították, hogy a Föld magja valójában szuperionikus állapotban van, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem szilárd és még csak nem is folyékony.
„A vas megszilárdulása a belső mag határán nem változtatja meg a könnyű elemek mobilitását, és mivel a konvekció folyamatos, így szinte biztos, hogy új halmazállapotról beszélhetünk” – magyarázta Ho.
Mivel lehetetlen feladatnak számít lefúrni bolygónk mélyére, a kutatócsoport úgy döntött, hogy számítógép segítségével szimulálják a magban uralkodó, pokoli erejű nyomásokat és extrém magas hőmérsékleteket.
Rájöttek, hogy a hidrogén, oxigén és szén kavargó elegye szuperionos állapotban lehet, ami azt jelenti, hogy az oxigénionok szilárd anyagot alkotnak, míg a hidrogénionok egyfajta folyadékként lebegnek, a vasatomok pedig kristályos szerkezetbe rendeződnek.
„Azt találtuk, hogy a hatszögletes, egymáshoz szorosan kapcsolódó vasban a hidrogén, az oxigén és a szén a belső mag körülményei között szuperionos állapotba alakul át, és magas diffúziós együtthatót mutat, mint egy folyadék. Ez arra utal, hogy a belső mag inkább szuperionos állapotban lehet, mint normál szilárd állapotban” – tette hozzá Ho.
Ha beigazolódik a tudósok hipotézise, akkor elképzelhető, hogy alapjaiban kell átértelmezni a geológia tudományágát, hiszen egészen mostanáig úgy feltételezték, hogy a Föld magja folyékony, ultraforró fémekből áll.