Furcsa jeleket észleltek a Föld magjában
Különleges jelenségre bukkantak geológusok, miközben bolygónk mágneses mezőjét vizsgálták.
A Föld mágneses mezője annak az eredménye, hogy a töltött részecskék a felszín alatti mélységekben a konvekciós áramlatok turbulens mozgásában gyakorlatilag csapdába esnek.
A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent új tanulmány szerint azonban lehetséges, hogy létezik egy másik, sokkal kézenfekvőbb magyarázat is a jelenségre.
A franciaországi Grenoble Alpes Egyetem Nicolas Gillet professzor által vezetett kutatócsapata felfedezte, hogy a bolygó mágneses mezője hétévente óramű pontossággal ingadozik, és 900 km/órás sebességgel sodródik nyugat felé az Egyenlítő körül, ami azt bizonyítja, hogy még sok mindent meg kell tanulnunk a Föld belső működéséről.
Tudósok eddig azt feltételezték, hogy egy vékony kőzetréteg okozhatja a Föld külső magja és köpenye között található mágneses mező eltolódását, Gillet kutatásai viszont azt sugallják, hogy ezek a változások a kőzetréteg nélkül is végbemehetnek.
„Megpróbáljuk megérteni azt a fizikát, amely bolygónk mágneses mezőjének fejlődéséért felelős. Minden meghatározott időskálán történik, a hosszabb időszakok mutatják a legerősebb változásokat” – magyarázta a szakember.
Gillet hozzátette: ezek az évközi változások megmagyarázatlanok maradtak azóta, hogy az 1970-es évek végén felfedezték őket a korábbi feljegyzésekben, így új perspektívába helyezhetik a folyamatot.