Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fegyveres összecsapások söpörnek végig Mianmaron

Súlyos veszteségekre figyelmeztet Michelle Bachelet, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Emberi Jogi Főbiztosa Mianmarban, ahol fegyveres összecsapások söpörtek végig az országon, és egyre fokozódik az erőszak a februári katonai puccsra adott válaszul.

...svg content...A katonai hatalomátvétel elleni tiltakozások közben meghalt emberek emlékére vörös festékkel kente be a kezét egy tüntető, aki az ellenállás jelképének tartott háromujjas kézjelét mutatja Rangunban 2021. április 6-án, ezzel emlékeztetve a hatalomra került juntát, hogy vér tapad a kezéhez. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat. A rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban eddig több mint 500-an életüket vesztették és több száz embert letartóztattak. MTI/AP
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A VOA beszámolója szerint Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogok védelméért felelős vezetője szerint a válság megoldása helyett a junta tovább fokozza a katonai jelenlétet olyan, jelentős etnikai és vallási kisebbségi csoport által lakott, kulcsfontosságú területeken, mint Kayah, Chin és Kachin államok. 

Ravina Shamdasani, a főbiztos szóvivője elmondta, hogy a mianmari biztonsági erők továbbra is nehézfegyverek bevetésével próbálják letörni a demokratikusan megválasztott kormány visszaállításáért demonstráló civileket, beleértve ebbe a fegyveres csoportok és a civilek elleni légicsapásokat, valamint civil ingatlanokat, helyeket, köztük keresztény templomokat is.  Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

“Hiteles források szerint a biztonsági erők emberi pajzsként használják a civileket, a civil otthonokat és vallási épületeket… a humanitárius támogatást pedig megakadályozzák, többek között a humanitárius szervezetek munkatársainak megtámadásával. Az elmúlt három hétben több mint 108 ezer ember menekült el Kayah államból, és sokan olyan erdős területekre kényszerültek, ahol egyáltalán nem elérhető az élelmiszer, a tiszta víz, a szennyvízelvezetés és higénia, vagy éppen az orvosi ellátás” – hangsúlyozta Shamdasani. 

A szóvivő közölte, hogy a főbiztos hivatalához eljuttatott jelentések szerint a fegyveres katonai erők kórházakat, iskolákat és vallási helyszíneket szálltak meg és rongáltak meg akcióik során. A biztonsági erők február elseje óta legalább 860 emberrel végeztek, köztük több tucat gyermek is életét vesztette. Legalább 4880 ellenzékit, aktivistát és újságírót tartóztattak le és tartanak fogva törvényellenesen. 

A főbiztost mély aggodalommal töltik el a fogvatarttottakról szóló jelentések: a letartóztatottakat kínozzák, az aktivisták szeretteit pedig a kollektív büntetéssel sújtják. 

Ravina Shamdasani

Chile egykori köztársasági elnöke hangsúlyozta, hogy a mianmari hadsereg kötelessége a civil életek védelme, és a nemzetközi közösségnek követelnie kell a nehézfegyverek bevetésének leállítását, a civilekkel szembeni erőszakot és a junta felelősségrevonását. Bachelet szerint alig több mint négy hónap alatt Mianmar törékeny demokráciából emberi jogi katasztrófává alakult át.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.