Fegyveres összecsapások söpörnek végig Mianmaron
Súlyos veszteségekre figyelmeztet Michelle Bachelet, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Emberi Jogi Főbiztosa Mianmarban, ahol fegyveres összecsapások söpörtek végig az országon, és egyre fokozódik az erőszak a februári katonai puccsra adott válaszul.
A VOA beszámolója szerint Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogok védelméért felelős vezetője szerint a válság megoldása helyett a junta tovább fokozza a katonai jelenlétet olyan, jelentős etnikai és vallási kisebbségi csoport által lakott, kulcsfontosságú területeken, mint Kayah, Chin és Kachin államok.
Ravina Shamdasani, a főbiztos szóvivője elmondta, hogy a mianmari biztonsági erők továbbra is nehézfegyverek bevetésével próbálják letörni a demokratikusan megválasztott kormány visszaállításáért demonstráló civileket, beleértve ebbe a fegyveres csoportok és a civilek elleni légicsapásokat, valamint civil ingatlanokat, helyeket, köztük keresztény templomokat is.
“Hiteles források szerint a biztonsági erők emberi pajzsként használják a civileket, a civil otthonokat és vallási épületeket… a humanitárius támogatást pedig megakadályozzák, többek között a humanitárius szervezetek munkatársainak megtámadásával. Az elmúlt három hétben több mint 108 ezer ember menekült el Kayah államból, és sokan olyan erdős területekre kényszerültek, ahol egyáltalán nem elérhető az élelmiszer, a tiszta víz, a szennyvízelvezetés és higénia, vagy éppen az orvosi ellátás” – hangsúlyozta Shamdasani.
A szóvivő közölte, hogy a főbiztos hivatalához eljuttatott jelentések szerint a fegyveres katonai erők kórházakat, iskolákat és vallási helyszíneket szálltak meg és rongáltak meg akcióik során. A biztonsági erők február elseje óta legalább 860 emberrel végeztek, köztük több tucat gyermek is életét vesztette. Legalább 4880 ellenzékit, aktivistát és újságírót tartóztattak le és tartanak fogva törvényellenesen.
Chile egykori köztársasági elnöke hangsúlyozta, hogy a mianmari hadsereg kötelessége a civil életek védelme, és a nemzetközi közösségnek követelnie kell a nehézfegyverek bevetésének leállítását, a civilekkel szembeni erőszakot és a junta felelősségrevonását. Bachelet szerint alig több mint négy hónap alatt Mianmar törékeny demokráciából emberi jogi katasztrófává alakult át.