Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,76 Ft
Euró
393,54 Ft
Font
458,24 Ft
Bitcoin
64,628 $

Fokozatosan a Földbe süllyednek a nagyvárosok

A városok szó szerint saját súlyuk miatt roskadhatnak össze – és még hol vagyunk attól, hogy a klímaváltozás következtében megemelkednek a globális vízszintek, amelyek szintén negatívan befolyásolhatják a folyamatokat.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az AGU Advances tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban Tom Parsons, az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának (USGS) geofizikusa arról írt, hogy a San Franciscóhoz hasonló metropoliszok történetük során 80 millimétert süllyedtek a talajba.

Az értékek sokkal magasabbak is lehetnek Parsons számításaihoz képest, a szakember ugyanis nem kalkulálta bele az infrastruktúrák, gyárak, gépjárművek, tömegközlekedési eszközök és emberek tényezőit. Soron kívül Végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”

Mindez baljós helyzet, hiszen nemcsak San Francisco, hanem más városok is hasonló sorsra juthatnak, az óceánok vízszintjének folyamatos emelkedése pedig csak tovább tetőzheti a problémákat a jövőben.

Parsons szerint a süppedés főként azért lehetett, mert a világ lakosságának zöme aránytalanul a partvidék felé vette az irányt, és a tenger mentén található városokban telepedett le, ezáltal egyre több épületet húztak fel, ezzel súlyosbítva tovább a helyzetet.

San Francisco körülbelül 1,6 billió kilogrammot nyomhat, ami elegendő súly ahhoz, hogy a Föld külső kérgét, a litoszférát lényegében meghajlítsa. Ekkora masszív tömeg könnyen befolyásolhatja bolygónk természetes úton keletkezett rétegét, tektonikai stresszt helyezve a kőzetburokra.

Parsons úgy gondolja, részletes, magas felbontású műholdfelvételek elemzésével sokkal pontosabb képet lehetne alkotni a süllyedésről, ezáltal minimalizálhatnák a kockázati zónákban fennálló veszélyeket, megelőzve ezzel az állapotok további romlását.