Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elképesztő tulajdonságú jégtípust hoztak létre fizikusok

A Las Vegas-i Nevadai Egyetem (UNLV) tudósai megalkottak egy új, fagyott, szilárd halmazállapotú vízmolekulát.

...svg content...Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az Ice VII névre keresztelt jégformát rendkívül nagy nyomás alá helyezték, lézerrel megolvasztották, majd hagyták újra megfagyni, melynek hatására tetragonális kristályszerkezetet vett fel, ami óriási tudományos előrelépésként értékelhető – olvasható az UNLV bejegyzésében.

A szóban forgó jégforma valószínűleg nem fordul elő a természetben, kutatók elmélete szerint viszont a Föld köpenyében, valamint a vízben gazdag exobolygókon és a Naprendszeren kívüli holdakon egyaránt jelen lehet. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az Ice VII mindössze harmadannyi nyomáson megy át Ice X-be – abba a fázisba, amelyben a jég masszívan megmerevedik, és olyan erős struktúrát vesz fel, hogy szinte megbonthatatlan kötéseket alakít ki.

Meglepő módon ezek a következtetések arra kényszeríthetik a csillagászokat, hogy újragondolják a korábban felfedezett exobolygók potenciális lakhatóságát és élhetőségét, így teljesen más perspektívából kell szemlélniük a folyamatokat.

Ha vannak olyan bolygók, amelyek köpenyében jelentős mennyiségű víz található, akkor valójában nagyobbak lennének, mint korábban gondoltuk, mivel a víz nem fog összenyomódni. Ez azt jelenti, hogy a csillagászoknak újra kell majd értékelniük a vízkészletet sok olyan exobolygóban, amelyeket az elmúlt években fedeztek fel” – magyarázta Zachary Grande, az UNLV fizikusa.