FIFA-vezetők pénzét mosta egy svájci bank, megúszták egy ügyészi megállapodással
Megállapodott az amerikai szövetségi ügyészséggel a svájci Julius Baer óriásbank, melynek keretében mindössze 80 millió dollárnyi pénzbüntetéssel és vagyonelkobzással megúszták a korrupciós botrányt.
A vádak szerint ugyanis a svájci bank összesen 36.37 millió dollárnyi kenőpénzt mosott tisztára a különböző FIFA tisztviselők számára – írja a CNBC. A 80 milliós megállapodás egy része erre az összegre vonatkozik, a maradék közel 44 millió dollár pedig a pénzbüntetés a bűncselekményért.
A megállapodás értelmében a Julius Baer egy tisztviselőjét sem fogják büntetőeljárás alá vonni, amennyiben együttműködnek a hatóságokkal, valamint nem követnek el további bűncselekményeket legalább 42 hónapig.
A bűncselekmény alapvetően onnan indult ki, hogy különböző sportmarketing-vállalatok megvesztegették a FIFA és más labdarúgó szövetségek tisztviselőit, hogy bizonyos mérkőzésekre ők kapják meg a közvetítési jogokat.
A tisztviselők ezt követően a Julius Baer bankba vitték a nem kis összegeket, hogy tisztára tudják mosni a bank segítségével. Az amerikai igazságügyi minisztérium állítása szerint az óriásbank tisztába volt vele, hogy egyes ügyfeleiknek, akik a nemzetközi futball fontos szereplői, úgy engedték a számlanyitás, hogy tisztában voltak „a magas korrupciós kockázattal”.
Az igazságügyi minisztérium állítása szerint azonban a bank vezetői még külön kérték is, hogy minél gyorsabban nyissák meg ezeket a számlákat, egyszerű indokkal: azt remélték a korrupt FIFA-tisztviselőktől, hogy hatalmas bevételt tudnak általuk szerezni.
Nicholas McQuaid, a minisztérium bűnügyi osztályának főügyész-helyettese elmondta, hogy rendkívül fontos a megállapodás a felek között, mivel ezzel a svájci bank elismeri, hogy az ellenük felhozott vádak igazak és későbbi eljárások során erre lehet is hivatkozni.
„A mai megállapodás nagyon erős üzenetet küld a bankoknak és egyéb pénzintézeteknek, hogy ha szándékosan visszaélnek a pénzügyi rendszerrel annak érdekében, hogy az ügyfelek sötét módon szerzett pénzét elrejtsék vagy korrupciós ügyet fedjenek el, akkor felelősségre fogjuk őket vonni” – tette hozzá.
A minisztérium szerint a Julius Baer 2013. február és 2015. májusa között egy Jorge Luis Arzuaga nevű menedzseren keresztül segítséget nyújtott sportmarketing-vállalatok vezetőinek, köztük Alejandro Burzacónak, az argentin Torneos y Comeptencias S.A vezetőjének, hogy az Egyesült Államokon keresztül tisztára mossák bizonyos tisztviselők számára a vesztegetési pénzeket.
A bank ebben úgy nyújtott segítséget, hogy úgy tettek, mintha ezek teljes mértékben legális tranzakciók lennének, hogy elrejtsék a pénz eredeti forrását. Burzaco az eset kapcsán már le is bukott, még 2015 novemberében bűnösnek találták pénzügyi csalás vádjában.
Burzaco állítólag 30 millió dollárnyi kenőpénzt fizetett a FIFA egyik alelnökének, aki abban az időben az Argentin Labdarúgó Szövetség elnöke is volt, hogy a 2018-as, 2022-es, 2026-os és 2030-as Világbajnokság közvetítési jogaihoz is hozzá tudjon jutni.
Burzaco cége állítólag több tízmillió dollárt fizetett a Dél-Amerikai Labdarúgó Szövetség (CONMEBOL) tisztviselőinek is – akik történetesen a FIFA-nak is dolgoztak – annak érdekében, hogy a Copa Ámerica torna közvetítési jogait bebiztosítsa.