Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, mennyire van a Tisza Párt a Fidesztől

A Republikon Intézet felmérése szerint a Fidesz-KDNP és a TISZA párt között mindössze 10 százalékpontnyi különbség mutatkozik a szavazói preferenciákban.

...svg content...Fotó: A Fidesz-KDNP képviselői az Európai Parlament strasbourgi épületében a júniusi választások eredményeképpen létrejövő EP alakuló ülésének napján, 2024. július 16-án. A hátsó sorban Deutsch Tamás, Schaller-Baross Ernő, Győrffy Balázs, Gyürk András és László András, az első sorban Hölvényi György, Győri Enikő, Vicsek Annamária, Gál Kinga, Ferenc Viktória és Szekeres Pál (b-j). MTI/Purger Tamás
Belpolitika

Kiss László

Szerkesztő

Az önkormányzati és európai parlamenti választások után egy hónappal készült közvélemény-kutatás érdekes képet fest a magyar politikai színtérről. A Republikon Intézet által végzett felmérés 1000 fő megkérdezésével zajlott, és számos meglepetést tartogatott a pártok támogatottságát illetően.

A Fidesz-KDNP, bár az európai parlamenti választáson 45 százalékos eredményt ért el, jelenleg a válaszadók 41 százalékának támogatását élvezi. Ez a teljes népesség 31 százalékának felel meg, ami enyhe visszaesést mutat a korábbi teljesítményükhöz képest. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Előretörést mutat ugyanakkor a TISZA párt, amely az EP-választáson közel 30 százalékos eredményt ért el. A felmérés szerint jelenleg a pártválasztók 31 százaléka, a teljes népesség 23 százaléka támogatja őket. Ez a minimális növekedés ugyan nem minősül klasszikus „győzteshez húzásnak”, de kétségtelenül jelentős siker egy újonnan alakult politikai erő számára.

A Mi Hazánk 5 százalékos támogatottsága a pártválasztók körében éppen eléri a parlamenti küszöböt, bár ez némileg elmarad az EP-választáson elért 7 százalékos eredményüktől. A teljes népességben 4 százalékos támogatottságot élveznek.

A DK-MSZP-Párbeszéd szövetség pártjai külön-külön kerültek felmérésre. A Demokratikus Koalíció 7 százalékos támogatottsággal bír a pártválasztók körében, ami elegendő lenne a parlamenti bejutáshoz. Az MSZP 3 százalékot, míg a Párbeszéd 1 százalék alatti támogatottságot ért el. Összességében nézve a három párt külön indulva több szavazatot gyűjtene, mint amennyit közös listán szereztek az EP-választáson.

Az MKKP a felmérésben jobban szerepelt, mint a tényleges választáson: a pártválasztók 6 százaléka támogatja őket. A Momentum 4 százalékos támogatottsággal bír, ami összhangban van a választási eredményükkel.

A kisebb pártok közül a Jobbik és az MMN 1 százalékos támogatottságot ért el a pártválasztók körében, míg az LMP támogatottsága jelentősen visszaesett. A Nép Pártján és Vona Gábor 2RK pártja pedig nem mérhető támogatottsággal rendelkezik.

A felmérés ugyanakkor arra is rávilágított, hogy a bizonytalanok aránya 26 százalék, ami továbbra is jelentős szavazói réteget képvisel.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.