Kórokozók tanyáznak a magyar strandokon, erre kell figyelni
A nem megfelelően karban tartott vizekben olyan baktériumok és kémiai anyagok lehetnek, amik komoly egészségügyi problémákat okozhatnak.
A nagy melegben a látogatók egészségének megőrzése érdekében elengedhetetlen a vizek minőségének folyamatos ellenőrzése. A Synlab, amely számos balatoni és velencei-tavi strand, illetve Magyarország több nagy fürdőkomplexumának vízminőség vizsgálatáért felel, a Pénzcentrummal közölte, a méréseik során mikrobiológiai és kémiai paraméterek ellenőrzésére kerül sor, melyek információt adnak a fürdővíz állapotával, szennyezettségével kapcsolatban.
Mint írják, a vizsgált paraméterek közé tartozik például az E.coli, Enterococcus vagy a Legionella baktérium, illetve többek között a víz pH-ját, maradék fertőtlenítőszer (legtöbbször klór) tartalmát és egyéb kémiai összetevőit is mérik. Kiemelik: a nem megfelelő vízkezelés bőr- és szemirritációt okozhat és egészségügyi kockázatot jelenthetnek a vízben lévő mikroorganizmusok is. Egyes baktériumok, például a Pseudomonas aeruginosa jelenléte egészséges szervezetre jellemzően nem jelent veszélyt.
Ám legyengült immunállapotban súlyos fertőzést okozhat – hangsúlyozzák a cikkben. A pálcika alakú baktérium sebeket, szőrtüsző- és bőrfertőzéseket, a külső és belső fül enyhe, esetekben igen súlyos fertőzését okozhatja. Ugyanakkor a magán medencék még nagyobb veszélyt rejthetnek, ezért saját beépített vagy merev falú medencék esetében javasolt rendszeres időközönként, a szezonban legalább egyszer akkreditált vízvizsgálatot végeztetni.
Otthoni medencék esetében gyors és egyszerű a vizsgálat folyamata. Ahogy légkondicionálók esetében már bevett szokás, hogy évente tisztíttatjuk, úgy fontos, hogy ez a tudatosság megjelenjen a magánmedencék esetében is – teszik hozzá. De korábban azt is megírtuk, hogy nem megfelelő vízminőség miatt két szabadstrandot is lezártak Pest megyében: a dunakeszi szabadstrand mellett a zebegényi is hasonló sorsra jutott.