Fény derülhetett arra, mi okozhatja a koronavírus furcsább tüneteit
A koronavírus megtámadhatja az emberi agyat és tovább ott is maradhat, mint a tüdőben, ez pedig magyarázat lehet egyes furcsább tünetekre egy új tanulmány szerint.
A Georgia egyetem kutatói egerek agyában ezerszeres mennyiségét találták a vírusnak, mint a tüdejükben, ez pedig egybeesett olyan tünetekkel, mint a nehéz légzés, a zavarodottság vagy az izomgyengeség. Az egyetem virológusát, Mukesh Kumart a Business Insiderre hivatkozva idézi a Metro:
A Viruses nevű folyóiratban megjelent tanulmányban az áll, hogy a koronavírussal való megfertőződés utáni három napban a tüdőben a legnagyobb a víruskoncentráció, 5-6 nap után azonban, amikor a tüdő már tisztulni látszik, az agyban sokkal nagyobb arányban van jelen.
Az agyba kerülő vírus is egy gyulladásos választ vált ki, az immunrendszer általában ezzel küzd a fertőzések ellen, azonban ha ez túl erős, annak veszélyes mellékhatásai is lehetnek – egereknél az egyik ilyen mellékhatás a halál volt, de más, enyhébb fertőzésen áteső egerek agyában is hosszabb ideig maradt a vírus.
Az egereken mutatott eredmények nem minden esetben felelnek meg az embereken tapasztaltnak, de Kumar így is úgy gondolja, a betegség elsősorban az agyat támadja és ez megmagyarázhat olyan tüneteket is, mint az ízlelő vagy szaglóképesség elvesztése, melyeket okozhat az agyban lévő gyulladás.
A tudósok egyelőre még vizsgálják a koronavírus hosszabb távú hatását az emberi agyra, de az amerikai járványügyi intézet szerint alvás- és koncentrációs zavart illetve memóriaproblémákat is okozhat a fertőzés.