A fémfogú vérféreg harapása a legrosszabb rémálmaink közé kívánkozik
Akár tíz napig is eltarthat, mire a kellemetlen tünetek elmúlnak.
Első ránézésre is félelmetesnek tűnik a 35 centis, keskeny testű, rózsaszínes-pirosas féreg, melynek már csak a harapása kellemetlenebb. A bőr alá mérget fecskendező csúszómászó rendkívül fájdalmas pillanatokat okozhat az embereknek is.
Szerencsére viszonylag ritkán történik hasonló eset, ám egy tengeri ökológus egészen pontosan dokumentálta a harapást, akit kutatás közben mart meg a féreg. Habár először nem volt fájdalmasabb, mint egy darázscsípés, napokon belül feldagadt és elszíneződött a bőre, a keletkező hólyagok pedig begyulladtak.
Hogy a meglehetősen ijesztő reakciót a méreg, egy másodlagos bakteriális fertőzés, vagy esetleg a kettő kombinációja okozta-e, nem volt pontosan világos, mindenesetre több hétig szenvedett tőle az áldozat, mielőtt meggyógyult volna.
A fémfogú vérféreg a Glycera nemzetségbe, azon belül is a polichéta férgek egy csoportjába tartozik. Nevét jellegzetes fogazatáról kapta, amely 10 százalékban rézvegyületből áll, és olyannyira strapabíró, hogy egész élettartama során nem vált fogat – így nagyjából öt évig harapdálhat vele kedvére.
Az apró agyarakra hasonlító szúrófogakat zsákmányszerzésre és a riválisokkal való viaskodásra használják, és egy a szervezetükben található fehérjének köszönhetik a kialakulását – írja az IFL Science.