Felmérés: négyből egy magyar egyáltalán nem olvas könyvet
Az jó hír, hogy a 18-79 éves korosztályban többen olvasnak, mint ahányan nem, de megnyugtató az is, hogy a legfiatalabb korosztály sem tett le az olvasásról.
A Reacty Digital ÉVA Magazin megbízásából készített reprezentatív felmérésének eredményeiből több dolog is kiderült, elsőként például az, hogy négyből egy magyar egyáltalán nem olvas könyvet, míg 73% legalább alkalomszerűen, s mindössze 15% forgat napi szinten bármilyen kötetet.
Az jó hír, hogy a 18-79 éves korosztályban többen olvasnak, mint ahányan nem, de megnyugtató az is, hogy a legfiatalabb 18-30 éves korosztály sem tett le az olvasásról: körükben még alacsonyabb azoknak az aránya, akik egyáltalán nem olvasnak (27%), mint a 30-as, 40-es, 50-es korosztályban (32%).
A nemek között nem figyeltek meg nagy különbséget (valamivel több férfi olvas naponta, mint nő, de heti és havi rendszereséggel inkább a hölgyek vesznek elő könyveket). De az is kiderült, hogy az olvasók többsége (51%) ma is könyvesboltban szerzi be a szellemi betevőjét (online vagy offline vásárlással).
Az ismerősök ajánlása is fontos
A megkérdezettek többsége ragaszkodik a printkönyvekhez, ám a vásárlók 16%-a e-könyv formátumban is szívesen vesz kezébe olvasnivalót. A könyvek kiválasztásakor egyértelműen a témakör, illetve műfaj az elsődleges szempont, de az ismerősök ajánlása is nagyon fontos (tízből három ember ez alapján dönt).
Minden második olvasó (49%) a könnyedebb hangvételű regényeket, fikciókat, krimiket, romantikus történeteket szereti a legjobban, viszont az önismereti, önfejlesztő könyvek is népszerűek, főként a fiataloknál – írta az Index.
Mindemellett az is nyilvánvalóvá vált, hogy 81% főként az otthonában szeret olvasni, 4% pedig akár a mosdóba is magával viszi a könyvet (bár utóbbi inkább a férfiakra jellemző). A legalább heti rendszerességgel olvasóknál pedig általában lapul egy könyv, hogy várakozás közben legyen mit lapozgatni.