Bizalomhiány és rossz kommunikáció jellemzi a magyar építőipart, de van megoldás
Egy felmérés szerint a hazai építőiparban gyakoriak a félreértések, elavultak a munkavégzési folyamatok és nem igazán bíznak meg egymásban az emberek. Mi segíthet ezen?
A PlanRadar felmérése során azt vizsgálták, milyen gondokat okozhat a fővállalkozók és a velük dolgozó csapatok, az alvállalkozók közötti rossz kommunikáció. Az adatok pedig meglehetősen aggasztóak, ugyanis ötből négy generálkivitelező (a válaszadók 78 százaléka) úgy nyilatkozott, nem bízik meg teljes mértékben az alvállalkozóiban.
Illetve egyáltalán nem biztos abban, hogy teljeskörűen elvégzik azt a munkát, amire leszerződtek, ez pedig megnehezíti a minőségbiztosítással kapcsolatos elvárások teljesítését – írja a Portfolio. Hozzáteszik: ezen problémákat számos esetben a felek közötti rossz kommunikáció, jellemzően a megbízás részleteinek tisztázatlansága okozza.
Az ugyanis zavart kelt és a válaszadók négyötödének tapasztalatai szerint vitákhoz vezet. Továbbá a megkérdezettek csaknem fele állítja, hogy nem kap elegendő információt az alvállalkozóktól a megfelelő projektfelügyelet biztosításához. Tízből kilenc generálkivitelező-csapat komoly stresszként éli meg, hogy a megbízható adatok hiánya vakvágányra terelheti őket és az egész projektet.
A szereplők közötti rossz kommunikáció ugyanis a kapcsolatok rombolása mellett késedelmes teljesítésekhez is vezet – emelik ki a kutatásban. Mindemellett a válaszadók mintegy 60 százaléka úgy vélekedik, hogy az alvállalkozókkal kialakult viták negatívan befolyásolták az eredményességet, ami szintén aggasztó.
Egyúttal az eredmények arra is rávilágítottak, hogy a fővállalkozók és az alvállalkozók közötti rossz kommunikációért nem kizárólag az emberi tényezők a felelősek. Mivel abban az időhiánynak is fontos szerepe van, amelynél többek között a folyamatok digitalizálása is megoldást jelenthet. De korábban azt is megírtuk, hogy 2023-ban csökkentek az építőanyagárak, mestert is könnyebb volt találni, mégis igen nehéz éve volt az építőiparnak.