Felfedeztek egy baktériumot, ami képes lebontani a műanyag hulladékot
Az emberiség évente 300 millió műanyag szemetet termel, amit képtelenek vagyunk lebontani – vagy újrahasznosítjuk őket, vagy szemétlerakókon gyűlnek össze. A Frontiers in Microbiology tudományos lapban publikált cikk szerint német tudósok nemrég olyan műanyagevő baktériumokra bukkantak, amelyek segítségünkre lehetnek a jövőben a probléma megoldásában.
A legnagyobb gond a mennyiséggel van – minél több hulladékot állítunk elő, annál nehezebb tőle megszabadulni. A konyhai gépekben, épületekben, lábbelikben és egyéb más, mindennapi eszközökben használt poliuretán ilyen szempontból az egyik legártalmasabb. Nagyon nehéz újrahasznosítani, ezért leggyakrabban szemétdombokra kerülnek. Ez azonban nemsokára változhat, mivel a Pseudomonas bacteria törzsbe tartozó mikroorganizmusok pont ezt a veszélyes szerves anyagot fogyasztják táplálék gyanánt, így segíthetnek nekünk a lebontásban.
A kutatók szerint még mindig sok új dolgot kell megtanulni erről a furcsa, de hasznos élőlényről, viszont az eddigi eredmények biztatóak.
Az EurekaAlert! információi alapján a poliuretánnal az a gond, hogy hőhatásra keményedő polimerekből áll, amik egyszerűen nem olvadnak el. Amint szemétlerakókra kerül, a műanyag elkezdi magából kibocsátani a mérgező és néha rákkeltő kemikáliákat. Egyáltalán nem meglepő, hogy a kutatók pont egy szemétdombon találtak rá erre a különleges baktériumra.
Ez az érdekes fogyasztási szokás nem egyedülálló azonban az állatvilágban. Korábban már felfedeztek olyan hernyókat, amelyek képesek megemészteni és hasznosítani a műanyagot.
A világ műanyag hulladékokkal kapcsolatos problémáit azonban nem fogja ez a mikroorganizmus megoldani. Akár évtizedekbe is telhet, mire eléri a baktériumtörzs azt a szintet, hogy nagyobb mértékben is képes lesz lebontani a káros anyagokat. Ha az emberiség nem áll le és ugyanolyan léptékkel folytatja a műanyag szemét előállítását, akkor bizony nagyon sok baktérium kellene az ártalmatlanításhoz.