Felfedezték a világ legkisebb hüllőjét
Kutatók lencsevégre kaptak egy apró gyíkfélét, melynek kifejlett hímegyede mindössze 13,1 milliméteresre képes megnőni.
A müncheni állami zoológiai múzeum tudósai Madagaszkár szigetén felfedezték a világ legkisebb hüllőfaját.
A miniatűr, sárgászöld gyíkocska a Korrespondent hírportál információi szerint alig másfél centiméter hosszú, így még egyes rovarok is nagyobbak nála.
A Brookesia nana névre keresztelt kaméleonfaj női egyedei valamelyest nagyobbakra nőhetnek meg, azonban még így sem hosszabbak egy kifaragott ceruzahegynél.
A hímek főként azzal keltették fel a kutatók figyelmét, hogy a nemi szerveik a testhez képest óriásiak, körülbelül 2,5 milliméteresek. Egyelőre nem tudták megfejteni, ez milyen mértékben járulhat hozzá a szaporodásukhoz, ám feltételezhetően azért rendelkeznek ekkora férfiassággal, hogy a nagyobb nőstényeket könnyebben meg tudják termékenyíteni.
Mivel Brazíliához hasonlóan Madagaszkáron is egyre intenzívebben zajlanak az erdőirtási folyamatok, ezért a tudósok utolsó tűzoltásként igyekszenek minél hamarabb megvizsgálni és felderíteni a különleges állatfajokat, még mielőtt kipusztulnának.
A ritka fajokra nagyon nehéz természetes körülmények között rátalálni, legutóbb egy ukrán fotósnak sikerült elcsípnie a Kárpátokban egy eurázsiai hiúzt, ami a kontinens egyik legveszélyeztetettebb állatféléjének számít.